Ciszewskiego - budowa ulicy na odcinku od Kiedacza do al. Rzeczypospolitej

Ciszewskiego - budowa ulicy na odcinku od Kiedacza do al. Rzeczypospolitej

Inwestycja zlokalizowana jest w dzielnicach Ursynów i Wilanów, łącząc je i poprawiając komunikację w tym rejonie Warszawy. Planowana droga będzie stanowiła kontynuację istniejącej ul. Ciszewskiego. Długość odcinka przeznaczonego do budowy to ok. 1,4 km. Droga poprawi bezpieczeństwo w ruchu drogowym i skróci czas przejazdu między dzielnicami Wilanów i Ursynów.

Budowa ulicy przewidziana została w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego rejonu „Wilanów Zachodni cz. I” oraz rejonu ul. Nowoursynowskiej. Na odc. od ul. Kiedacza do Al. Rzeczypospolitej nie istnieje obecnie żadna droga. Są to tereny „otwartej strefy ochrony systemu przyrodniczego miasta”, na których znajdują się drzewa łąki i pastwiska oraz coraz liczniejsze tereny zabudowy jednorodzinnej. W rejonie al. Rzeczypospolitej zagospodarowanie terenu stanowi zabudowa mieszkaniowo-usługowa.

Założenia projektowe przewidują budowę jednej jezdni o szerokości 7 metrów z dwoma pasami ruchu, dwustronnych ścieżek rowerowych i chodników, odwodnienia oraz oświetlenia ulicznego. Na skrzyżowaniach z ul. Kiedacza, Rzodkiewki i Zdrowej planowane są ronda. Przebudowa obejmie również instalacje podziemne w zakresie kolizji z planowaną drogą.

Ostateczny kształt drogi będzie znany po zakończeniu prac projektowych. Projektant w pierwszej fazie prac przygotuje co najmniej dwa warianty inwestycyjne, uwzględniające przejście przez rezerwat krajobrazowy Skarpa Ursynowska.

W 2020 r. projekt drogi był już gotowy i wydana została wówczas decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (zrid). W wyniku wniesionych odwołań Wojewoda Mazowiecki uchylił zrid i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji. Równolegle, do marca 2022r., toczyły się postępowania sądowe w sprawie decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie, które utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję środowiskową. Zakończyły się one uchyleniem tej decyzji i przekazaniem sprawy do ponownego rozpatrzenia. W międzyczasie wprowadzone zostały zmiany w ustawie, na podstawie której wydawana jest decyzja środowiskowa. Rozwiązaniem optymalnym, zmierzającym do jak najszybszej realizacji inwestycji było w związku z tym wycofanie starych wniosków i pozyskanie nowych decyzji: środowiskowej i zrid. Prace nad dokumentacją potrwają 16 miesięcy od podpisania umowy z wybranym wykonawcą i pozwolą uwzględnić zmienione przepisy środowiskowe oraz zaktualizować dotychczasowe uzgodnienia projektowe.

Obowiązująca Wieloletnia Prognoza Finansowa przewiduje środki na zaprojektowanie drogi do 2026 r.

  • Inwestycje realizowane
  • Inwestycje przygotowywane
  • Inwestycje zakończone