Rewitalizacja budynków zabytkowych części Pragi - Markowska 16

Rewitalizacja budynków zabytkowych części Pragi - Markowska 16

Inwestycja realizowana jest na terenie dzielnicy Praga-Północ.

Kamienicę przy ul. Markowskiej 16, podobnie jak i sąsiadującą z nią zabudowę, wzniesiono w latach dwudziestych XX w.
W 2019 r. budynek został rozebrany ze względu na awaryjny stan techniczny. W jego miejsce zaprojektowano odtworzenie kamienicy w jej  historycznym kształcie, częściowo z użyciem oryginalnej cegły. W roku 2020 zakończono pierwszy etap inwestycji polegający na odtworzeniu dawnej kamienicy w stanie surowym otwartym, obejmującym m.in. wykonanie konstrukcji żelbetowej budynku, schodów, szybów windowych i zadaszenia.

W październiku 2021 r. podpisana została umowa na realizację drugiego etapu inwestycji, w ramach którego wykonane zostały m.in. roboty murarskie, tynkarskie, elewacyjne, instalacyjne, montaż okien i drzwi, budowa dachu, prace wykończeniowe.

W budynku o powierzchni ok. 2400 m², w którym działać będzie Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia", na parterze znajdą się m.in.: klubokawiarnia, trzy lokale komercyjne na potrzeby usług wskazanych przez Mieszkanki i Mieszkańców w konsultacjach społecznych i pracownia – FabLab Kamera Akcja!, czyli studio TV do audiowizualnych działań kreatywnych. Pierwsze piętro przeznaczone jest na Miejsce Aktywności Lokalnej, przestrzeń dla organizacji pozarządowych oraz Punkt Dziennego Opiekuna dla dzieci do lat 3. Będzie tam także kantyna z ciepłymi posiłkami i recepcja „Synergii”. Drugie piętro zajmie Placówka Wsparcia Dziennego z pracowniami socjoterapeutycznymi dla dzieci i młodzieży. Na kolejnej kondygnacji powstaje sala konferencyjna oraz sala sportowa DOJO z szatniami. Czwarte piętro zajmą FabLab’y – pracownie warsztatowe do zajęć edukacyjnych z zakresu nauki i sztuki dla dzieci i młodzieży oraz Harcówka na zbiórki harcerskie. Piąte piętro to pomieszczenia administracyjne i techniczne. Budynek został wyposażony w dwie windy osobowe i jedną towarową. Na wewnętrznym dziedzińcu pojawiły się m.in. nowe chodniki, miejsce zabaw dla dzieci oraz podjazd dla osób z niepełnosprawnościami. Wysiana została trawa i ustawione ławki oraz stojaki na rowery.

 


WYKONAWCA II ETAPU

Zab-Bud sp. z o.o.

TERMIN REALIZACJI
2021 - 2024 r.

KOSZT INWESTYCJI
ok. 24 mln zł

  • Inwestycje realizowane
  • Inwestycje przygotowywane
  • Inwestycje zakończone