Kamienica przy ul. Markowskiej 16 wraca do dawnej formy

Przy ul. Markowskiej 16 trwa odtwarzanie zabytkowej kamienicy, w której działać będzie Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia". Budynek ma siedem kondygnacji – jedną podziemną i sześć naziemnych, w tym poddasze. Obiekt zostanie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Budowa zakończy się w wakacje.

Odtwarzanie historycznej kamienicy na rogu ul. Markowskiej i Ząbkowskiej dobiega końca. W budynku o powierzchni 2400 mkw., w którym działać będzie Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia", na parterze znajdą się m.in: klubokawiarnia, społeczny warsztat napraw oraz dwa lokale komercyjne przeznaczone na usługi rzemieślnicze. Pierwsze piętro przeznaczone jest na Miejsce Aktywności Lokalnej, przestrzeń spotkań rodzin z dziećmi oraz punkty wsparcia cyfrowego i poradnictwa. Będzie tam także społeczna jadłodajnia. Drugie piętro zajmie placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży. Na kolejnej kondygnacji powstaje sala konferencyjna oraz sala sportowa z szatniami. Czwarte piętro zajmie naukowy FabLab Czacha dymi! oraz harcówka. Piąte piętro to przestrzeń dla organizacji pozarządowych.

Wewnątrz kamienicy prowadzone są już prace wykończeniowe, takie jak wykonywanie nawierzchni podłóg oraz malowanie ścian. Trwa także montaż niezbędnych instalacji: elektrycznych, teletechnicznych i sanitarnych. Budynek został wyposażony w trzy windy osobowe i jedną towarową. Na zewnątrz zakończyły się roboty elewacyjne i zamontowane zostały balustrady na balkonach. Trwają prace na wewnętrznym dziedzińcu, gdzie pojawiły się już m.in. nowe chodniki, miejsce zabaw dla dzieci oraz podjazd dla osób z niepełnosprawnościami. Wkrótce wysiana zostanie trawa i ustawione ławki oraz stojaki na rowery.

Budowa potrwa do końca czerwca 2023 r., a następnie rozpocznie się wyposażanie budynku w niezbędne sprzęty.

Dwa etapy inwestycji

Kamienicę przy ul. Markowskiej 16 wzniesiono w latach dwudziestych XX w. W 2019 r. budynek został rozebrany ze względu na zły stan techniczny i rozpoczęło się jego odtwarzanie w historycznym kształcie. Do wykonania niektórych ścian wewnętrznych wykorzystano oryginalną cegłę z rozbiórki. W 2020 r. zakończył się pierwszy etap inwestycji polegający m.in. na wykonaniu konstrukcji żelbetowej, schodów, szybów windowych i przykryciu budynku. W październiku 2021 r. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta podpisał umowę na realizację drugiego etapu inwestycji, który pozwoli na zakończenie pozostałych prac związanych z odtwarzaniem kamienicy i dostosowaniem jej do potrzeb przyszłych użytkowników