Umowa na drugi etap budowy kamienicy przy Markowskiej 16 podpisana

Podpisaliśmy umowę na drugi etap odbudowy kamienicy przy ul. Markowskiej 16 na Pradze-Północ.

Kamienica została wybudowana w latach dwudziestych XX wieku. Był to pięciokondygnacyjny budynek mieszkalny z lokalami usługowymi na parterze. Ze względu na zły stan techniczny uniemożliwiający remont, w kwietniu 2019 r. budynek został wyburzony. W jego miejsce zaprojektowano odtworzenie kamienicy w jej historycznym kształcie, częściowo z użyciem oryginalnej cegły. W roku 2020 zakończono pierwszy etap inwestycji polegający na odtworzeniu dawnej kamienicy w stanie surowym otwartym, obejmującym m.in. wykonanie konstrukcji żelbetowej budynku, schodów, szybów windowych, przykrycie dachu. Prace były prowadzone pod kontrolą Stołecznego Konserwatora Zabytków. Konserwator współpracował też przy opracowaniu szczegółowych rozwiązań projektowych, na podstawie których odtwarzane będą elewacje. Inwestycja jest realizowana w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy.

Do wykonania pozostały jeszcze m.in. roboty murarskie, tynkarskie, elewacyjne, instalacyjne, montaż okien i drzwi, budowa dachu, prace wykończeniowe, zagospodarowanie terenu. Budynek będzie składał się z pięciu kondygnacji naziemnych i poddasza, oraz z jednej kondygnacji podziemnej. Łączna powierzchnia, to ok. 4 tys. m kw. Przeznaczony zostanie na potrzeby Centrum Inicjatyw Lokalnych, na parterze natomiast usytuowane będą lokale komercyjne.

Prace, których wartość została wyceniona w przetargu na 18,2 mln zł, wykona firma ZAB-BUD. Termin realizacji, to 18 miesięcy od dnia podpisania umowy.