Rozpoczynają się prace związane z budową pawilonu dla starszych psów w Schronisku na Paluchu. Nowy obiekt ma być gotowy w maju 2023 r.
Nowy, piętrowy budynek geriatrii będzie przygotowany na przyjęcie ponad 70 bezdomnych psów i zostanie skomunikowany łącznikiem z istniejącym w schronisku szpitalem dla psów. W obiekcie swoje miejsce znajdą przede wszystkim starsze zwierzęta, na które czekać będą przestronne sale umożliwiające swobodne przemieszczanie się i wyjście na wybieg zewnętrzny. W oddzielnych pomieszczeniach zamieszkają suki ze szczeniętami i psy z problemami behawioralnymi. W budynku pojawią się także gabinety weterynaryjne, sale rehabilitacyjne, sala zabiegowa oraz sale do pielęgnacji i kąpieli.
Na trawiastych wybiegach mają powstać place zabaw z kładkami, tunelami, leżankami, słupkami i innymi urządzeniami do zabawy oraz treningu dla psów. Nie zabraknie też drzew i zadaszeń chroniących zwierzęta przed słońcem oraz basenów, w których psy będą mogły się schłodzić w upalne dni. Obiekt będzie oddzielony od części parkowej zieloną ścianą.
Harmonogram i technologia prowadzenia robót uwzględniają dobrostan podopiecznych schroniska. Prace rozbiórkowe, które poprzedzą budowę nowego pawilonu, zaplanowano tak, by w jak największym stopniu zabezpieczyć zwierzęta przed oddziaływaniem budowy. Psy, które znajdowały się na obszarze realizacji inwestycji, zostały przeniesione w inne części placówki, a wokół terenu powstaje szczelne ogrodzenie z płyt. Główne elementy rozbieranego, starego budynku geriatrii mają być rozkręcane. Wykonana z betonowych płyt podłoga zamiast rozkuwania będzie demontowana poprzez podnoszenie przy użyciu koparek. Pozwoli to ograniczyć hałas oraz kurz powstające zazwyczaj podczas tego typu prac.
Nowy budynek geriatrii dla psów został zaprojektowany w systemie modułowym i będzie powstawał poprzez skręcanie poszczególnych elementów. Technologia modułowa jest cicha i szybka – montaż potrwa ok. 4 miesięcy. Później prace będą prowadzone głównie wewnątrz budynku.
Wykonawcą prac jest firma Drozda Construction. Koszt inwestycji polegającej na modernizacji części Schroniska na Paluchu, w tym na zaprojektowaniu i budowie nowego budynku geriatrii dla psów oraz zaprojektowaniu nowego budynku administracyjnego wynosi 4,9 mln zł.
Od ubiegłego tygodnia Schronisko na Paluchu ma również swojego patrona. Rada m.st. Warszawy zdecydowała podczas czwartkowej sesji, że zostanie nim polityk Jan Lityński, który zmarł tragicznie w 2021 r., próbując ratować swojego psa.