30 lipca minęło 100 dni od momentu podpisania umowy na budowę Trasy Mostu Północnego na odcinku od węzła Pułkowa do węzła Modlińska. Jest to okazja do pierwszych podsumowań.
Postęp w pracach widać zarówno na prawym jak i na lewym brzegu Wisły. Co ważne, wykonawca (konsorcjum, którego liderem jest firma POL-AQUA S.A.) wszystkie działania realizuje zgodnie z przyjętym harmonogramem budowy. Harmonogram gwarantuje zakończenie inwestycji w przeciągu 32 miesięcy.
Wkrótce rozpoczną się pierwsze roboty mostowe. W tym celu na teren budowy sprowadzane są maszyny do wykonywania pali pod przyczółki mostu. Będą to pale o średnicy 150 cm i długości do 15 metrów, których po około 60 sztuk zostanie wwierconych w ziemię po obydwu stronach rzeki.
Co się działo przez 100 dni
21 kwietnia 2009 roku podpisana została umowa na budowę Trasy Mostu Północnego od ul. Pułkowej do ul. Modlińskiej. Jej realizację powierzono konsorcjum, którego liderem jest Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych POL-AQUA S.A., a partnerami: Sando Budownictwo Polska Sp. z o.o., Construcciones Sánchez Dominguez – Sando S.A. oraz Kromiss-Bis Sp. z o.o.
Po kilku tygodniach intensywnych przygotowań związanych ze sporządzaniem projektów wykonawczych, zamawianiem materiałów i sprzętu, realizacją wstępnych robót geodezyjnych, przejęciem placu budowy i budową zaplecza technicznego, w środę 3 czerwca 2009 roku rozpoczęła się budowa Trasy Mostu Północnego - największej samorządowej inwestycji mostowej w Polsce.
Bielany
W okolicach Wisłostrady budowę trasy rozpoczęto na obszarze około 2 tysięcy m2 dogęszczaniem powierzchniowym gruntu ciężkimi walcami. Następnie ruszyły prace wzmacniające teren od strony Wisły kolumnami żwirowymi, z użyciem specjalnych wiertnic firmy Keller. Prace polegają na wprowadzeniu w ziemię około 6 tysięcy kolumn żwirowych o maksymalnym zagłębieniu do 15 metrów każda. Łącznie przewidziane jest wykonanie około 68 kilometrów kolumn na całym bielańskim odcinku budowy Trasy Mostu Północnego. Do dnia dzisiejszego wykonano już ponad 40 procent prac.
Za Wisłostradą od czerwca trwają prace przygotowawcze do przebudowy sieci ciepłowniczej, kanalizacyjnej, elektrycznej i przełożenia okablowania.
Białołęka
Wzdłuż Obrazkowej i Świderskiej przez cały czerwiec trwała rozbiórka zabudowań wraz z segregacją odpadów. Łączna kubatura rozebranych obiektów wyniosła około 8 tysięcy m3.
Na terenie od ul. Świderskiej w stronę Wisły rozpoczęto od próbnego wzmacniania gruntu w celu uniknięcia w przyszłości osiadania nasypu. Po wyborze optymalnej metody, firma POL-AQUA rozpoczęła wzmacnianie gruntów na całym terenie. Do dzisiaj wykonano ponad 30 procent prac.
Od połowy czerwca trwało również na Białołęce wykonywanie poletek próbnych pod planowany nasyp. Było to niezbędne dla określenia przydatności materiałów do budowy nasypów oraz zaplanowania technologii ich wbudowania. Po interpretacji wyników, na obszarze 28 tysięcy m2 rozpoczęto budowę siedmiometrowego nasypu.
Kanalizacja
Trwa również przebudowa kanałów ogólnospławnych tzn. kolektora z Huty i kolektora Burakowskiego. Są to kolektory o średnicy 3 metrów, i zagłębieniu do 12-13 metrów. Kolektor, który przebiega m.in. przez skrzyżowanie ul. Marymonckiej i ul. Prozy pod torami tramwajowymi, zostanie przebudowany metodą mikrotunelu, co pozwoli uniknąć wstrzymania ruchu tramwajowego.
Budowany obecnie odcinek Trasy Mostu Północnego wraz z przeprawą mostową ma długość 3,4 km i powstanie w przeciągu 32 miesięcy, a koszt jego budowy wyniesie 976 618 384 zł.
Inwestycja ma być zrealizowana na przełomie 2011 i 2012 roku.