niedziela, 13 czerwca 2021

W jego korzeniach znalazł się akt erekcyjny podpisany przez Wandę Traczyk-Stawska, przewodniczącą Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, Kazimierza Kardynała Nycza, metropolity warszawskiego, Konstantego Radziwiłła wojewody mazowieckiego, Rafała Trzaskowskiego prezydenta m.st. Warszawy oraz Ewę Malinowską-Grupińską Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy. Akt ten stał się częścią obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Podczas uroczystości wybrzmiały pierwsze zdania aktu – „Żyć w swoim mieście, żyć dla swego miasta i zostać tu pochowanym, wśród swoich. To proste, ludzkie życzenie dla pokoleń doświadczających traumy II wojny światowej ziściło się jako niewyobrażalna groza i tragedia. Nawet ludziom zaznajomionym z poprzednimi wojnami i ich konsekwencjami nie starczało wówczas wyobraźni, by uzmysłowić sobie, jaki wyrok można wydać na Miasto i jego mieszkańców”.
Na Cmentarzu Powstańców Warszawy, pochowanych zostało ok 100 tys. osób z czego ponad 80 tys. to cywile. Najwięcej z nich to ofiary rzezi Woli – jednej z najbardziej bestialskich zbrodni okupanta na Polakach. Posadzony dąb biały o wysokości ok 8 metrów, przypomina o oddaniu żołnierzy i wszystkich poległych mieszkańców Warszawy.

logo BIP

BIP:
Opublikowane przez: Julia Matuszewska - 3 sierpnia 2020 godz 8:40
Ostatnia aktualizacja: Julia Matuszewska - 3 sierpnia 2020 godz 9:10