wtorek, 20 kwietnia 2021

Prace na budowie Pałacyku Konopackiego na warszawskiej Pradze nabierają tempa. Tak wygląda obecnie, przyszła siedziba praskiego Domu Kultury – miejsca spotkań, wystaw, szeregu zajęć i warsztatów.

Niegdyś dom Konopackiego a z czasem Pałacyk Konopackiego, usytuowany jest u zbiegu ulic Strzeleckiej i Środkowej na warszawskiej Pradze. Pałacyk to zabytkowy obiekt podpiwniczony z trzema kondygnacjami nadziemnymi: parterem, pierwszym piętrem i poddaszem użytkowym. Bryłę budynku stanowi część główna równoległa do ul. Środkowej oraz dwa boczne skrzydła. Główne wejście do budynku znajdzie się od strony dziedzińca wewnętrznego, na który wchodzi się od ulicy Strzeleckiej.

Pałacyk odzyska swój dawny blask i zacznie pełnić funkcję użytyczności publicznej a w jego wnętrzu mieścić się będzie praski Dom Kultury. Remont i rozbudowa istniejącego budynku z przeznaczeniem na jednostkę kultury, obejmuje całą powierzchnię użytkową budynku, która z 1256 metrów kwadratowych powiększyła się aż do 1523 metrów kwatratowych. Taki zabieg był możliwy dzięki znacznej rozbudowie poziomu piwnic. W budynku znajdują się trzy klatki schodowe: przy wejściu do obiektu, klatka środkowa i od strony ulicy Strzeleckiej a dodatkowo zostanie zainstalowana winda.

Opis przyszłego Domu Kultury

W piwnicach Pałacyku, będą się mieścić pomieszczenia techniczne tj. serwerownia, pomieszczenia instalacji elektrycznej, pomieszczenie węzła cieplnego, magazyny sprzętów oraz pomieszczenia sanitarne. Powstanie okazała sala wielofunkyjna na około 50 osób a przy sali pomieszczenia dla artysów i szatnia. W sumie w pomieszczeniach piwnic będzie mogło przebywać jednocześnie około 100 osób. Dodatkowo od zewnątrz budynku z poziomu piwnic wejdzie się do pomieszczenia „warsztatu”. Na parterze budynku mieścić się będzie recepcja, kącik dla malucha, pomieszczenie przeznaczone na klub seniora, pracownia kulinarna oraz kawiarnia na ok 25 osób. Na pierwszym piętrze powstanie zaplecze biurowe dla pracowników Domu Kultury a także pokój odpoczynku z łazienką i aneksem kuchennym. Na poddaszu powstaną sale warsztatowe w których odbywać się będą zajęcia z nauki gry na instrumentach lub zajęcia taneczne. Ta ostatnia kondygnacja, pomieści m.in. jedną dużą salę na około 30 osób oraz dwie mniejsze sale warsztatowe, sanitariaty oraz wentylatornię. Budynek będzie w pełni dostosowany dla osób niepełnosprawnych.

Prace remontowe

Przeprowadzone przez Wykonawcę prace i zmiany będą dotyczyły m.in.: zastąpienia zamurowań oknami skrzynkowymi, wykonania uzupełnień obramień okien z kształtek gipsowych, wykonania nowych drzwi wejściowych, wykonania nowej bramy oraz instalacji nowego stalowego ogrodzenia. Zostanie wymieniona stolarka okienna na nową drewnianą, zamontowane będą drzwi wewnętrze, naprawione schody zewnętrzne budynku, docieplony dach, wykonane zostaną nowe obróbki blacharskie. Ponad to wykonany będzie nowy taras z pokryciem deską tarasową a budynek oświetli nowoczesna iluminacja elewacji (która, będzie podkreślała wybrane jej elementy). Budynek dodatkowo zostanie wyposażony w instalacje, systemy i sieci jak np. łącza teletechniczne czy system wentylacji i oddymiania. W końcowej fazie remontu cały budynek zostanie ocieplony i otynkowany a na zewnątrz powstanie nowa aranżacja dziedzińca wewnętrznego – zostanie nasadzona roślinność, która będzie kompozycyjnie zgrana z budynkiem oraz powstanie mała architektura wraz z nową aranżacją posadzki na terenie działki.

Co zostało wykonane

Wykonawca, opracował dokumentację projektową tj. projekt budowlany wielobranżowy z niezbędnymi uzgodnieniami, projekty wykonawcze oraz pozostałą wymaganą dokumentację. Przed podjęciem właściwych prac budowlanych, wykanano szereg specjalistycznych zabiegów dotyczących odgrzybiania budynku, takich jak m.in.: skucie wszystkich tynków, rozkucie przewodów kominowych, wykucie spoin w dolnych partiach ścian i miejscach przerastania grzybów domowych a następnie wykonano zabezpieczenie ich specjalistycznym preparatem. Rozebrano klatki schodowe i podłogi drewniane, wykonano demontaż: parapetów, klinów, progów, ościeżnic okiennych i drzwiowych, dokładnie oczyszczono wszystkie szczeliny i wykonano kilkukrotne opryski preparatami grzybobójczymi. Wykonano osuszanie ścian. Budimpol do tej pory wykonał również roboty zabezpieczające. Zakończył prace rozbiórkowe. Zakończone zostały prace związane ze wzmocnieniem konstrukcji budynku oraz spięciem ścian budynku stalowymi ściągami. W związku z podbijaniem fundamentów w budynku z piwnic wywieziono w sumie około 100 samochodów typu wywrotka z ziemią.

Koszt wykonania robót budowlanych wraz z dokumentacją wynosi 11 970 000 zł brutto. Zakończenie robót budowlanych i otwarcie Domu Kultury ma nastąpić w 2020 roku.

O historii budynku

Dom Konopackiego jest jedenym z najcenniejszych budynków dla historii warszawskiej Pragi. Został wzniesiony przez właściciela Ksawerego Konopackiego jako pierwszy dom murowany na Nowej Pradze w latach 1861-1866 r. Ze względu na swą dekoracyjność i okazałość szybko zyskał miano Pałacyku Konopackiego. Zachowany w neorenesansowym stylu budynek, w 1881 roku przeszedł w ręce emerytowanego Rosjanina – generała księcia Agafona Wachwachowa (do którego należała wówczas duża część terenu w kwartale ulic Środkowej, Strzeleckiej, Kowelskiej i Kowieńskiej). Następnie został przejęty przez spółki żydowskich przedsiębiorców: Endelmana i Papiernego na skład drewna aby w 1924 roku zostać zakupionym przez miasto z przeznaczeniem na cele oświatowe. Przez długie lata mieściło się w pałacyku przedszkole, a na dalszych terenach działki wybudowana została szkoła. W czasie II wojny światowej budynek najpierw został przejęty przez SS, a potem przez wojska sowieckie. Po wojnie mieściły się w nim mieszkania komunalne.


Zadanie inwestycyjne pn.:
„Modernizacja zabytkowego budynku przy ul. Strzeleckiej 11/13 – Pałacyk Konopackiego”.
Adres Inwestycji: ul. Strzelecka 11/13, Warszawa – Praga Północ.
Wykonawca Programu Funkcjonalno-Użytkowego (PFU): Polscy Konserwatorzy Zabytków Barański i Wspólnicy Sp.k
Inwestor zastępczy: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Projekt i Wykonawstwo: firma BUDIMPOL Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie
Źródła finansowania: Miasto Stołeczne Warszawa

Poniżej prezentujemy zdjęcia wykonane na budowie – 23 sierpnia 2019 r.

logo BIP

BIP:
Opublikowane przez: Julia Matuszewska - 29 sierpnia 2019 godz 4:21
Ostatnia aktualizacja: Julia Matuszewska - 29 sierpnia 2019 godz 13:30