wtorek, 7 grudnia 2021

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta w imieniu m.st. Warszawy w dniu 7 kwietnia br., ogłosił postępowanie o zawarcie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym w celu realizacji przedsięwzięcia pn.: „Nowa Emilia. Przestrzeń ekspozycyjna i miejska oranżeria”.  „Nowa Emilia” – to kolejne miejsce, które już za 3 lata odmieni oblicze centrum miasta i otoczenie Pałacu Kultury i Nauki.

O budynku – lokalizacja i funkcje

Przed rozbiórką Pawilon Emilia był zlokalizowany u zbiegu ulic Emilii Plater i Świętokrzyskiej, teraz budynek ma być umiejscowiony przy parku Świętokrzyskim nieopodal północnego wyjścia z Pałacu Kultury i Nauki. „Nowa Emilia” po kilku latach przerwy powróci na mapę inwestycji w ścisłym Centrum Warszawy. Nowy obiekt będzie zaadaptowany na funkcje zgodne z obowiązującym planem miejscowym a będą nimi funkcje aktywizujące i integrujące społeczeństwo.

„Nowa Emilia” będzie trzykondygnacyjnym budynkiem, o łącznej powierzchni nieco ponad 7000 mkw. Obiekt będzie w formie zbliżonej do oryginału i z wykorzystaniem historycznych elementów. Ogród zimowy zostanie zlokalizowany na parterze i piętrze budynku z kolei przestrzeń konferencyjna zajmie największą – liczącą ponad 3000 mkw kondygnację podziemną. Inwestycja powstanie w nowej technologii, jednak zgodnie z wytycznymi i wskazówkami Stołecznego Konserwatora Zabytków, który zadba o możliwie najbliższe odwzorowanie pierwotnego wyglądu budynku.

Przebieg postępowania

 Realizacja inwestycji będzie przebiegać w formule partnerstwa publiczno-prywatnego i zakładać, że partner prywatny sfinansuje i zbuduje obiekt, a następnie przejmie zarządzanie nim na czas określony w toku negocjacji. W tym czasie partner będzie mógł czerpać korzyści z udostępniania części komercyjnej, ale miejska oranżeria, stanowiąca cel publiczny, będzie miała charakter ogólnodostępny.

Z uwagi na bieżącą sytuację i utrudnienia w działaniu firm termin składania wniosków został określony na 30 czerwca 2020 roku do godz. 12:00.

Harmonogram prac, przewiduje zakończenie postępowania i podpisanie umowy w formule PPP w drugim kwartale 2021 r.

Postępowanie na wybór partnera prywatnego do projektu składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich będzie prekwalifikacja i dopuszczenie do udziału w postępowaniu maksymalnie pięciu potencjalnych partnerów, z którymi będą prowadzone tury negocjacyjne: techniczna i technologiczna, ekonomiczna i prawna. W toku negocjacji zostanie wypracowany model realizacji przedsięwzięcia. Następnie partnerzy zostaną wezwani do złożenia ostatecznych ofert w wyniku czego zostanie wybierana najkorzystniejsza z nich. Po podpisaniu umowy, partner przystąpić do realizacji inwestycji.

Oddanie do użytku warszawiakom Nowej Emilii przewidziane jest na I połowę 2023 roku.

Wizualizacje przyszłego Pawilonu Emilia

logo BIP

BIP:
Opublikowane przez: Julia Matuszewska - 9 kwietnia 2020 godz 9:38
Ostatnia aktualizacja: Julia Matuszewska - 16 kwietnia 2020 godz 21:20