Szczegóły
Modernizacja obiektu Bursy nr 6 przy ul. Okopowej 55a
20 sierpnia br. w uroczystym otwarciu Bursy nr 6 na warszawskiej Woli udział wzięli m.in.: zastępca prezydenta m.st. Warszawy – Renata Kaznowska, przedstawiciele Biura Edukacji m.st. Warszawy, dyrektor Marcin Litwinowicz oraz Dorota Dąbrowska-Łapkiewicz, dyrektor Bursy nr 6 Edyta Pałubińska wraz z pracownikami, przedstawiciele Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta, dyrektor Łukasz Górecki, kierownicy zespołu ds. przygotowania i realizacji inwestycji Dorota Czerwińska, Krzysztof Pązik, Leonia Wolska.
Od tej pory Bursa przy ul. Okopowej 55a w Warszawie jest otwarta dla uczniów i pracowników, którzy w zmodernizowanym obiekcie rozpoczną nowy rok szkolny. Po modernizacji obiektu podniesiono standardy mieszkaniowe placówki oraz bezpieczeństwa pożarowego, a także zwiększono ilości miejsc dla podopiecznych. Obecnie miejsca w pokojach 2, 3 i 4-osobowych starczy w sumie dla 123 wychowanków, przed remontem obiektu było ich 105. Natomiast ilość pracowników placówki, nie przekroczy 10 osób.
Obiekt pozostał z zewnątrz w niemal niezmienionej formie w kształcie litery L. Jedno ze skrzydeł zlokalizowane jest bezpośrednio wzdłuż ulicy Okopowej. Drugie skrzydło budynku ułożone jest wzdłuż ciągu pieszo – jezdnego prowadzącego pomiędzy budynkami i boiskiem w kierunku głównego wejścia do Zespołu Szkół im. M. Konarskiego. Wjazd na teren obiektu zlokalizowany jest od strony ul. Okopowej. Dodatkowo bursa jest świetnie skomunikowana bowiem w pobliżu znajdują się liczne przystanki autobusowe i tramwajowe.
Budynek bursy o powierzchni użytkowej 1648 tys. m.kw. przeszedł gruntowny remont. Każdy pokój wyposażony został w nowe meble oraz dostęp do TV a w świetlicach mieszkańcy będą mogli bezpłatnie korzystać z Internetu. Standardem jest nowocześnie urządzona łazienka z kabiną prysznicową, przynależna do dwóch pokoi mieszkalnych. Na kondygnacji parteru znalazła się ogólnodostępna pralnia z suszarnią. Do dyspozycji lokatorów jest także ogólnodostępna kuchnia wyposażona m.in. w: zlew, płytę indukcyjną, lodówkę, kuchenkę mikrofalową oraz bezprzewodowy czajnik. Natomiast na kondygnacji piwnicznej, powstał nowoczesny węzeł gastronomiczny z kuchnią i jadalnią dla wychowanków. W obiekcie na pierwszym piętrze znalazła się biblioteka z czytelnią a miłośnicy sportu będą mogli skorzystać z w pełni wyposażonej siłowni.
Obiekt został w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych poprzez zamontowanie windy osobowej zapewniającej dostęp do każdej kondygnacji oraz platformy schodowej przed wejściem do pomieszczeń biblioteki i czytelni. Na potrzeby osób niepełnosprawnych, przystosowano także dwa pokoje z łazienkami na parterze budynku.
Całość prac dopięło wykonanie nowoczesnego zagospodarowania terenu. Powstały nowe nasadzenia a na dziedzińcu zamontowane zostały elementy małej architektury, które umilą wypoczynek wychowankom.
Środki finansowe na modernizację Bursy nr 6 w wysokości 7 603 233 mln zł przeznaczyło m.st. Warszawa.
Zakres remontu
W ramach modernizacji obiektu przebudowano układ funkcjonalny budynku oraz gruntownie zmieniono aranżację poszczególnych pięter. Zlikwidowano zbiorcze pomieszczenia sanitarne, a na kondygnacji piwnicznej, powstał nowoczesny węzeł gastronomiczny z kuchnią i jadalnią.
W ramach kompleksowych prac modernizacyjnych wykonano podbicie fundamentów oraz roboty termoizolacyjne mające na celu poprawienie bilansu cieplnego budynku. Ważnym elementem termomodernizacji obiektu była wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Wykonano nowe pokrycie dachu budynku wraz z obróbkami blacharskimi. Docieplone zostały ściany zewnętrzne budynku oraz wykonano nowe tynki na elewacjach. Zmodernizowano zewnętrzne przyłącza oraz wykonano nowe instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne oraz instalacje przeciw pożarowe.
Trochę historii – budynku
Zespół budynków przy ul. Okopowej, składa się z czterech obiektów wybudowanych w różnych okresach. Dwa z nich powstały w latach 30-tych XX wieku, pełniły funkcje biurowca i domu mieszkalnego dla nauczycieli szkół powszechnych. W czasie okupacji powstał trzeci budynek, wybudowany pierwotnie jako parterowy łącznik. W czasie Powstania Warszawskiego budynki uległy spaleniu pozostały jedynie mury magistralne, stropy i klatki schodowe. Podczas odbudowy i przebudowy dwóch pierwszych powstałych budynków został wybudowany czwarty budynek a budynek wybudowany w trakcie okupacji podniesiono o jedną kondygnację. Po przebudowie wszystkie budynki spięto w jedną funkcjonalny układ. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków m.st. Warszawy.
- Inwestycje realizowane
- Inwestycje przygotowywane
- Inwestycje zakończone