Szczegóły

Rozbudowa i adaptacja budynku na potrzeby utworzenia Praskiego Centrum RE-START

Rozbudowa i adaptacja budynku na potrzeby utworzenia Praskiego Centrum RE-START

Inwestycja jest realizowana na terenie dzielnicy Praga-Północ. Budynek B Szpitala Praskiego ma pięć kondygnacji (w tym piwnicę) i został zbudowany w 1900 r. Obecnie wpisany jest do rejestru zabytków. Cel inwestycji to przebudowa budynku związana ze zmianą jego użytkowania i potrzebami przyszłych użytkowników: placówki dziennego pobytu seniorów, Centrum Terapii Dzieci i Rodzin, Poradni Wsparcia Interwencyjnego dla dzieci i rodzin oraz Specjalistycznego Centrum Pomocy Osobom w kryzysie bezdomności.

W RE-START powstaną: 

• Centrum Terapii Dzieci i Rodzin, które prowadzić będzie poradnictwo, terapię indywidualną, grupową, grupy wsparcia, różnego typu zajęcia wyrównujące deficyty i treningi umiejętności przydatnych w życiu. Pomoc znajdą rodzice, których dzieci eksperymentują z substancjami psychoaktywnymi, w tym z alkoholem, dzieci doświadczające zaniedbań z powodu uzależnienia rodziców, młodzi dorośli, borykający się ze skutkami wychowywania się w rodzinach z problemem uzależnień, młode osoby, które na progu dorosłego życia próbując radzić sobie z trudnościami życiowymi gubią się i stopniowo uzależniają.  

• Poradnia Wsparcia Interwencyjnego dla Dzieci i Rodzin prowadzona w ramach Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej oferująca oddziaływania specjalistyczne z zakresu interwencji kryzysowej i przeciwdziałania przemocy tj. usługi psychologiczne, prawne, psychiatryczne w formie interwencji kryzysowej i krótkoterminowego wsparcia psychologicznego, specjalistyczne poradnictwo rodzinne, oddziaływania profilaktyczne i psychoedukacyjne. Pomoc skierowana będzie do dzieci i młodzieży znajdującej się w sytuacji kryzysowej (depresje, stany suicydalne, kryzysy adaptacyjne i rozwojowe, przemoc rówieśnicza) i dotkniętej przemocą w rodzinie oraz do osób dorosłych wymagających wymienionego wsparcia, w tym do seniorów korzystających z RE-START. W centrum RE-START w szpitalu praskim powstaną również 

• Specjalistyczne Centrum Pomocy Osobom w kryzysie bezdomności, zapewniające pobyt całodobowy osobom wymagających usług opiekuńczych, rekonwalescencji po hospitalizacji.  

• Dzienny Dom Pomocy dla Seniorek i Seniorów z Rehabilitacją, gdzie seniorzy będą mieli do dyspozycji salę gimnastyczną, salę do kinezyterapii, boksy do fizykoterapii i hydroterapii. Powstanie też pokój warsztatowy do terapii zajęciowej. Prowadzone będą różnego typu zajęcia np. z terapii manualnej, doskonalenia kondycji psychicznej, teatru, śpiewu i gimnastyki. Będzie można też skorzystać z sali telewizyjnej i jadalni. Placówka będzie funkcjonowała na parterze przez co najmniej 8 godzin dziennie. Przy współpracy z projektantami doświadczonymi w aranżowaniu przestrzeni dla seniorów przygotowano już projekt ergonomicznego, przyjaznego dla seniorów wnętrza.  

Każda z części budynku, realizująca określoną funkcję, została oddzielona od pozostałych i ma osobne wejście. W ramach prac budowlanych poszerzono klatki schodowe, wybudowano nowe szyby windowe, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, naprawiono konstrukcję dachu i wykonano nowe pokrycie z blachy. Odrestaurowano elewację zachowując jej pierwotne, ozdobne elementy. Powstały nowe furtki w murowanym ogrodzeniu od strony ulic Panieńskiej i Jasińskiego.  

Prace prowadzone były w uzgodnieniu z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.  

WYKONAWCA Climamedic sp. z o.o. spółka komandytowa. 

Miasto Stołeczne Warszawa zawarło umowę o udzielenie dotacji celowej z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego. Podpisana 11 października 2024 r. umowa zapewnia dofinansowanie robót budowlanych związanych z przebudową budynku oraz zmianą jego użytkowania wraz z zakupem pierwszego wyposażenia, w wysokości 4 milionów złotych na realizację zadania inwestycyjnego pn.”Rozbudowa i adaptacja budynku na potrzeby utworzenia Praskiego Centrum RE-START”. Projekt wpisuje się w działania na rzecz równomiernego rozwoju regionu i wzmocnienia potencjału społeczności lokalnych.  

Wartość całkowita projektu: 59 914 715,00 zł 

Wkład własny: 55 914 715,00 zł 

Wartość dofinansowania: 4 000 000,00 zł 

Źródło dofinansowania: Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego.  

Okres realizacji projektu: od 19 marca 2020 roku do 31 grudnia 2025 roku.

  • Inwestycje realizowane
  • Inwestycje przygotowywane
  • Inwestycje zakończone