Modernizacja Parku Kępa Potocka

Adres inwestycji: ul. Gwiaździsta (Żoliborz)
Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa
Inwestor zastępczy: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Generalny Wykonawca: AG Complex Sp. z o.o.
Biuro Projektowe: Pracownia Projektowa ABIES

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta mając na względzie potrzeby mieszkańców wykonał „Modernizację zagospodarowania Parku Kępa Potocka w Warszawie”.Park Kępa Potocka znajduje się w Dzielnicy Żoliborz przy ul. Gwiaździstej. Teren ma kształt wydłużonego prostokąta, po którego zachodniej stronie znajduje się kanał. Rozciąga się on pomiędzy Wybrzeżem Gdańskim i ul. Gwiaździstą, sięgając od północy do trasy Al. Armii Krajowej. Cały obszar zajmuje powierzchnię ok. 18 ha.

Projekt zagospodarowania terenu obejmował wzbogacenie istniejącego programu parku o obiekty rekreacji czynnej, biernej oraz place zabaw. Zaprojektowano: dwa zespoły placów zabaw, jeden dla dzieci młodszych, drugi dla dzieci starszych oraz młodzieży a także cross rowerowy.

Plac dla małych dzieci znajduje się we wschodniej części parku. Na placu umieszczone są wielofunkcyjne zestawy do zabaw, trampolina, hamak linowy, mała wieża z lin, jedna zjeżdżalnia, trzy bujaki oraz dwie huśtawki podwójne. Jedna z huśtawek wyposażona jest w specjalne bezpieczne, zamknięte siedzenia przeznaczone dla dzieci najmłodszych.

Wszystkie urządzenia umieszczone zostały na nawierzchni piaskowej. Pozostała część placu pokryta jest nawierzchnią żwirową, na której umieszczone zostaną ławki z oparciem, kosze na śmieci, stoliki piknikowe – jeden okrągły i dwa prostokątne z ławkami bez oparć. Cały teren został otoczony ogrodzeniem, w którym przewidziano dwa wejścia.

Plac dla dzieci starszych i młodzieży znajduje się we wschodniej części parku na wysokości alei platanowej. Na placu tym ustawiony został zestaw składający się z zespołów lin połączonych mostem z wieżą z dwoma zjeżdżalniami rurowymi, dodatkowo dwa urządzenia do zabaw wykonane z lin, zjazd linowy, samochód na sprężynach oraz trzy podwójne huśtawki.

Na placu tym umieszczone zostały też okrągłe stoły piknikowe oraz dwa stoły prostokątne z ławkami bez oparć. Zaprojektowano ustawienie trzech rodzajów ławek, koszy na śmieci i płaskich stojaków na rowery. W otoczeniu wieży z lin ustawione będą ławki młodzieżowe, na pozostałym terenie ławki z oparciami oraz ławki bez oparć. Wszystkie wysokie urządzenia linowe oraz wieże ze zjeżdżalniami ze względów bezpieczeństwa umieszczone są na nawierzchni piaskowej, pozostałe wyposażenie przeznaczone do zabaw i parkowe na nawierzchni żwirowej.

Cross rowerowy służy do rekreacji czynnej dzieci starszych, młodzieży i dorosłych. Zaprojektowano na nim szlak z nawierzchni żwirowej, biegnący poprzez kilka pagórków, wijący się pomiędzy drzewami, imitujący górską dróżkę urozmaiconą licznymi przeszkodami. Przeszkody są wbudowane w nawierzchnię ścieżek.

Na terenie całego parku ustawiono nowe ławki, kosze na śmieci oraz dodatkowe trzy stoły piknikowe z ławkami na dojściu do placu zabaw dla dzieci starszych i młodzieży. W ramach projektu wykonano również remont schodków prowadzących do mostku znajdującego się w środkowej części terenu oraz remont nawierzchni na mostku.

Wykonano nowe nasadzenia mające na celu zapoczątkowanie stopniowej wymiany drzewostanu istniejącego oraz uatrakcyjnienie kompozycji parku poprzez wzbogacenie składu gatunkowego roślinności.

Dzięki wprowadzeniu różnych odmian park stanowi swoisty kalejdoskop barw o każdej porze roku. Kolory przenikać się będą od purpurowych poprzez złociste, srebrne, pstre, szarozielone aż do ciemnej zieleni.

Materiał roślinny parku został dobrany tak, aby o każdej porze roku było w nim zawsze coś do podziwiania. Wiosną i latem będzie to stopniowe kwitnienie poszczególnych roślin, jesienią – piękne przebarwienia liści, zimą – długo utrzymujące się jaskrawe owoce oraz barwne pędy.

  • Inwestycje realizowane
  • Inwestycje przygotowywane
  • Inwestycje zakończone