Prace remontowe w Elizeum

Inwestycja zlokalizowana jest na terenie dzielnicy Śródmieście i polega na wykonaniu hydroizolacji oraz niezbędnych robót remontowych, budowlano-konstrukcyjnych i zabezpieczających w podziemnej grocie Elizeum w Parku na Książęcem.

Historia

Elizeum zaprojektowane przez wybitnego architekta Szymona Bogumiła Zuga, powstało pod koniec XVIII wieku na polecenie księcia Kazimierza Poniatowskiego, brata króla Stanisława Augusta. Była to budowla wyjątkowa – dwukondygnacyjna, podziemna rotunda o wysokości 8 metrów i średnicy 7,5 metra. Miejsce to pełniło funkcję groty parkowej, a nazwę otrzymało na cześć mitycznych Pól Elizejskich. W swoim pierwotnym kształcie Elizeum olśniewało bogactwem wystroju – freskami, kolumnami, sztukateriami i rzeźbami. Niestety, śmierć księcia w 1800 roku zapoczątkowała okres zaniedbania. W ciągu kolejnych dwóch wieków, warstwa izolacyjna z gliny uległa zniszczeniu, a woda opadowa spowodowała szkody we wnętrzu obiektu.

Plan ratunkowy

W 2021 roku zakończyło się udrożnianie górnego wejścia do Elizeum, co miało zapewnić lepszą wentylację historycznego obiektu. Teraz nadszedł czas na kompleksowe zabezpieczenie i rekonstrukcję. Remont Elizeum obejmie dwie fazy. Pierwsza skoncentruje się na osuszaniu zabytku i zabezpieczeniu go przed wodami opadowymi. W tym celu wierzchnia warstwa ziemi zostanie usunięta, a mury poddane czyszczeniu, odgrzybianiu i wzmocnieniu. Uzupełnione zostaną także spoiny między cegłami. Druga faza to rekonstrukcja historycznej izolacji z gliny, a także inne prace budowlane i zabezpieczające. Ze względów technicznych odkopanie budowli będzie odbywać się odcinkami. Aby chronić obiekt przed dalszym niszczeniem zostanie on tymczasowo zadaszony.

Elizeum i park wpisane są do Rejestru Zabytków i znajdują się na obszarze archeologicznym. Wszystkie działania będą w związku z tym prowadzone pod nadzorem Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Fot. Stołeczny Konserwator Zabytków

WYKONAWCA

Renewal Art Sp. z o.o.

TERMIN REALIZACJI

12.2024-2028

PLANOWANY KOSZT INWESTYCJI

4,9 mln zł

Inwestycja otrzymała dofinansowanie z „Rządowego Programu Odbudowy Zabytków”.