Modernizacja budynku przy ul. Kasprzaka 22

Modernizacja budynku przy ul. Kasprzaka 22

Inwestycja zlokalizowana jest na terenie dzielnicy Wola. Budynek, przeznaczony m.in. pod nową siedzibę Teatru Żydowskiego, to czterokondygnacyjny gmach biurowy wybudowany w latach 50. Powstał na planie litery „U” - południowa, frontowa część stanowi pierzeję ul. M. Kasprzaka, skrzydło zachodnie znajduje się od ul. Skierniewickiej, natomiast skrzydło wschodnie od ul. Tadeusza Łomnickiego. Nowa siedziba Teatru Żydowskiego będzie się mieścić na dwóch dolnych kondygnacjach budynku (niski i wysoki parter) od strony ul. Kasprzaka 22 oraz w nowo wybudowanej przestrzeni, która powstanie w miejscu istniejącego pawilonu typu „Lipsk” (skrzydło północne).

Program funkcjonalno-użytkowy dla nowej siedziby Teatru Żydowskiego przewiduje powstanie m.in.:

• sceny głównej, na której odbywać się będą spektakle wieloobsadowe, ze stałą widownią na minimum 350 miejsc, w tym z jednym rzędem miejsc dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz ich opiekunów,

• sceny kameralnej, na której obywać się będą spektakle dla mniejszej liczby aktorów, z mobilną widownią zapewniającą miejsca dla około 100 osób,

• pomieszczenia do prób o parametrach, które pozwolą na przygotowywanie spektakli na scenę główną oraz dającego możliwość prowadzenia w nim spektakli dla niewielkiej widowni,

• sali prób choreograficznych do tworzenia form ruchowych i prób niewielkich zespołów tanecznych,

• studia nagrań umożliwiającego prowadzenie nagrań spektakli z obu scen (głównej i kameralnej) a także nagrywania w studiu wokali oraz nagrań muzyków,

• magazynów do przechowywania dekoracji, kostiumów i sprzętu związanego z działalnością teatru,

• garderoby, pralni, charakteryzatorni, pracowni krawieckiej,

• dwóch pokoi typu hotelowego dla artystów występujących gościnnie.

Ponadto prace modernizacyjne związane będą z wykonaniem nowej technologii teatralnej, technologii scenicznej, mechaniki sceny, elektroakustyki, oświetlenia sceny, systemów multimedialnych, zapewnieniem właściwej akustyki oraz wyposażeniem wnętrz.

Poza przestrzeniami teatralnymi, przewidziano przestrzeń dla Centrum Kultury Jidysz, które funkcjonuje jako część Teatru Żydowskiego. CKJ prowadzi zajęcia edukacyjne pełniąc rolę kustosza kultury żydowskiej. Programy Centrum Kultury Jidysz skierowane są do młodzieży, dorosłych oraz osób starszych w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego.

Dla potrzeb Centrum Kultury Jidysz powstanie m.in.: biblioteka, sala wielofunkcyjna na około 100 osób, w której prowadzone będą m.in. wykłady oraz otwarte spotkania edukacyjno-kulturalne i artystyczne, sala warsztatowa, sala dla seniorów oraz pomieszczenia administracyjne i gospodarcze.

Budynek, który przejdzie modernizację, posiada jeszcze dwie górne kondygnacje, które zostaną przeznaczone na biura Urzędu Pracy. Przestrzeń ta również zostanie przebudowana i dostosowana do nowej funkcji oraz potrzeb przyszłego użytkownika.

Zakres prac modernizacyjnych obejmie: rozbiórki, rozbudowę, przebudowę i remont pierwszego oraz drugiego piętra wraz z przeprowadzeniem niezbędnych prac na poziomie kondygnacji wysokiego parteru w strefie klatki schodowej. Wykonane zostaną także prace montażowe. Na zewnątrz modernizowane będą chodniki znajdujące się od strony południowej i wschodniej budynku.

Prace remontowe pozwolą zapewnić prawidłowe funkcjonowania budynku i doprowadzą go do stanu umożliwiającego bezpieczne użytkowanie (zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego, eliminacja materiałów i urządzeń wbudowanych zagrażających zdrowiu z uwzględnieniem przepisów o demontażu, wywozie i utylizacji takich materiałów i urządzeń, zapewnienie zachowania wartości zabytkowych budynku).

Obiekt wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków. Wprowadzanie zmian w budynku, w szczególności dotyczących wyglądu zewnętrznego, wymaga uzgodnienia z konserwatorem zabytków.

  • Inwestycje realizowane
  • Inwestycje przygotowywane
  • Inwestycje zakończone