środa, 4 sierpnia 2021

Kończymy kolejny etap wyboru partnera prywatnego, który zaprojektuje oraz wybuduje wysoko energooszczędne placówki przedszkolne. Powstaną one w miejscu dotychczas funkcjonujących budynków typu Stolbud–Ciechanów. Przy realizacji projektu po raz kolejny sięgamy po formułę PPP, czyli przedsięwzięcia publiczno-prywatne.

W oparciu o wskazane kryteria ostatecznie wybrane zostały 4 firmy, które zaproszone zostaną do udziału w dialogu. Są to: Budimex J. sp. z o.o., MIRBUD S.A., Mota-Engil Central Europe PPP 4 sp. z o.o. I Warbud PPP 2 sp. z o.o.

Jeszcze przed wakacjami rozpoczną się negocjacje, które dotyczyć będą różnych kwestii związanych z inwestycją. Zakończenie postępowania i podpisanie umowy planowane jest na pierwszą połowę 2023 roku.

Nad rozwojem infrastruktury żłobkowej i przedszkolnej prezydent wraz z zarządem miasta pracuje intensywnie od początku kadencji. Planując i realizując tego typu inwestycje.  Zależy nam, aby dzieci korzystały z placówek energooszczędnych, eksploatowanych z odnawialnych źródeł energii (OZE), co przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych a  także do obniżenia kosztów. To pierwszy realizowany na tak dużą skalę projekt w Polsce, który z jednej strony wpisuje się w podnoszenie jakości życia mieszkańców, a z drugiej pozostaje w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem Warszawy – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w Urzędzie m.st. Warszawy.

Placówki publiczne, ale ich utrzymanie po stronie inwestora prywatnego

Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na rozbiórce budynków drewnianej konstrukcji typu Stolbud–Ciechanów i zastąpieniu ich nowymi, funkcjonalnymi budynkami przedszkolnymi, dostosowanymi do aktualnych standardów i potrzeb.

Przedszkola nadal będą publiczne. Miasto będzie odpowiedzialne za nabór, program edukacyjny oraz kadrę pedagogiczną. Za zaprojektowanie i realizację przedszkoli, także zagospodarowanie terenu będzie odpowiadał partner prywatny. Jego zadaniem będzie także utrzymywanie należytego stanu technicznego przez okres umowy.

Od 5 do maksymalnie 10 nowych przedszkoli

Ostateczne lokalizacje zostaną wskazane po przeprowadzeniu negocjacji. W ogłoszonym postępowaniu na liście wyjściowej znajduje się siedem istniejących obiektów przedszkolnych – w dzielnicy Bemowo: Przedszkole nr 75 (ul. Rozłogi 4a) i Przedszkole nr 319 (ul. Powstańców Śląskich 14), na Mokotowie Przedszkole nr 67 (ul. Sonaty 6a), w Ursusie Przedszkole nr 137 (ul. Zagłoby 11) i Przedszkole nr 168 (ul. Zagłoby 27), na Targówku Przedszkole nr 94 (ul. Smoleńska 64) oraz na Woli Przedszkole nr 58 (ul. Batalionu AK „Pięść” 4). 

Partnerstwo publiczno-prywatne to przyszłość samorządu

Po ograniczeniu napływu środków unijnych samorządy szukają nowych źródeł finansowania swoich inwestycji. Model PPP pozwala z sukcesem realizować zaplanowane przedsięwzięcia.

Warszawa przygotowuje kolejne projekty, które chce zrealizować w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. W planach są m.in. projekty z zakresu gospodarki odpadami, dotyczące obiektów poprzemysłowych i zarządzania energią czy też budowa kąpielisk i basenów nad Wisłą. Za realizację projektów w formule PPP w Urzędzie m.st. Warszawy odpowiada Biuro Rozwoju Gospodarczego.

logo BIP

BIP:
Opublikowane przez: SZRM - 27 kwietnia 2021 godz 11:15
Ostatnia aktualizacja: szrm - 27 kwietnia 2021 godz 11:17