wtorek, 20 kwietnia 2021

Uroczyste odsłonięcie pomnika Wojciecha Korfantego – polskiego przywódcy narodowego Górnego Śląska, odbyło się 25 października 2019 roku o godzinie 12.00 u zbiegu ulic Agrykola i Alej Ujazdowskich w Warszawie. Rzeźba Wojciecha Korfantego wysokości 2,5 metra, wzniesiona jest na niskim cokole w formie 3 stopni nawierzchni. Postać przywódcy została przedstawiona w swobodnej postawie, lekko wsparta ramieniem o kamienną bryłę. Na bryle widnieje napis: „WOJCIECH KORFANTY, 1873-1939, POLITYK CHRZEŚCIJAŃSKI DEMOKRATA”.

Odsłonięcia pomnika dokonali prezydent RP Andrzej Duda, wnuk Wojciecha Korfantego Feliks Korfanty oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wcześniej przed uroczystym odsłonięciem, odbyła się msza w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, której przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Warto przypomnieć, że w tym roku przypada 80. rocznica śmierci Korfantego.

Pomnik to kompozycja trzech elementów: figury, kamienia i napisu. Jak sam autor rzeźby podkreśla „te trzy elementy musiały być spójne a czarne litery z brązu wystające na 3 cm, stanowią ważny plastycznie element nawiązujący do figury – postaci Korfantego”. Figura i bryła kamienna w postaci prostopadłościanu z czarnego polerowanego granitu, znajdują się na trzecim stopniu, który ma powierzchnię 9 metrów kwadratowych. Natomiast cała nawierzchnia utwardzona pierwszego poziomu, wokół pomnika stanowi nieco ponad 70 metrów kwadratowych. Wypełnienie powierzchni stopni miedzy obrzeżami kamiennymi wykonane jest z kostki granitowej Strzegom w kolorze szarym.

W granicy placu od strony Ogrodu Botanicznego wykonano murek o długości 12 metrów, szerokości 30 cm i wysokości 45 cm. Całość monumentu oświetla jeden słup z lampami o wysokości 4 metrów w kolorze czarnym. Dodatkowo pomnik oświetla łącznie 15 lamp LED zainstalowanych w podłożu pomnika na pierwszym i trzecim poziomie. Pomnik zlokalizowany jest na terenie trawnika, wokół niego są drzewa i krzewy wobec tego, posadzono jedynie bluszczu wokół placu.

Pomnik wraz z zagospodarowaniem terenu został przedstawiony w konkursie przez Pracownię Rzeźby FORMA Karol Badyna i wyłoniony jako zwycięski. Projekt otoczenia pomnika został zlecony i wykonany przez Panią Wandę Dudek-Wybodowską z Pracowni Architektury Krajobrazu Wanda Dudek – Wybodowska. Wykonawcą robót budowlanych przy Pomniku Korfantego był Zarząd Remontu i Konserwacji Dróg. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta realizował inwestycję pn. „Budowa Pomnik Wojciecha Korfantego”. Powstanie monumentu sfinansowało m.st. Warszawa.

Zdjęcia z odsłonięcia Pomnika – wykonane 25.10.2019

logo BIP

BIP:
Opublikowane przez: Julia Matuszewska - 25 października 2019 godz 14:37
Ostatnia aktualizacja: Julia Matuszewska - 29 października 2019 godz 10:26