Willa przy ulicy Modlińskiej wraca do dawnej formy

Przy ulicy Modlińskiej 257 trwa remont trzech zabytkowych budynków, w których działać będzie centrum lokalne dla mieszkańców Białołęki. Koniec prac już w przyszłym roku.

Remont willi z dwiema oficynami trwa od wiosny. W budynku głównym zakończyły się już prace rozbiórkowe poprzedzone zabezpieczeniem zabytkowych elementów. Wzmocnione zostały fundamenty i zwiększona wysokość piwnic, w których znajdą się pomieszczenia techniczne. Wzmocnione zostały też ściany zewnętrzne i wymieniona konstrukcja dachu oraz stropy nad parterem i piętrem. Trwają prace przy budowie stropu nad piwnicą oraz prace elewacyjne. W oficynach bocznych wzmocnione zostały ściany, wymienione stropy oraz konstrukcje dachów i ich pokrycie na blachę tytanowo-cynkową. W budynkach są już tynki wewnętrzne i elewacyjne, a na wiosnę planowany jest montaż okien i drzwi. Trwa budowa instalacji.

Dzięki realizowanej inwestycji wiele elementów budynków zostanie odrestaurowanych lub odtworzonych. Pracom konserwatorskim poddawane są m.in. polichromie na ścianach i sufitach, lamperia i podsufitki na klatce schodowej, drewniane schody i balustrada stalowa wykonana przez kowala artystę w drugiej dekadzie XX w. Najcenniejsze polichromie zostały zdjęte i przeniesione do pracowni konserwatorskiej. Po zakończeniu prac konserwatorskich wrócą na dotychczasowe miejsce. Zachowane posadzki z terakoty i klepki dębowej zostaną ponownie wbudowane, odrestaurowane będą dwa piece kaflowe. Odtworzone będą także okna i drzwi, metalowe elementy ozdobne na dachach budynków i koszyki na donice kwiatowe. Pojawi się ozdobny płotek i ogrodzenie z bramą oraz furtką od strony ul. Modlińskiej. Remont budynków oraz prace na przylegającym do nich terenie potrwają do jesieni 2023 r. Inwestycję realizuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, a nad zachowaniem zabytkowego charakteru budynków czuwa Stołeczny Konserwator Zabytków. Użytkownikiem wyremontowanej willi będzie Białołęcki Ośrodek Kultury, który zorganizuje w niej centrum lokalne z funkcjami kulturalno-oświatowymi.

Historia budynku

Willa została wybudowana prawdopodobnie na początku XX wieku dla Leona Hajdzionego w duchu powściągliwej secesji. Zabytek składa się z budynku głównego i dwóch parterowych oficynek. Od 1914 do 1921 roku parter willi mieścił szkołę, pocztę oraz posterunek policji. Po 1921 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa i zaadoptowany na ośrodek "Przystań" dla młodych prostytutek. Dziewczęta po leczeniu w szpitalu św. Łazarza, trafiały na Modlińską, gdzie uczyły się ogrodnictwa, prania, gotowania, haftu, szycia i tkactwa. Dzięki nowym umiejętnością mogły wyjść z ubóstwa i uzależnień. W czasie II wojny światowej willa przy ul. Modlińskiej była również magazynem broni dla Armii Krajowej i schronieniem dla Żydów. Budynki przetrwały wojnę. W latach 50. XX wieku ulokowano w nich Państwowy Dom Specjalny dla przewlekle chorych, a od 1960 roku Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych. Potem budynki pełniły funkcje usługowe – działał tam sklep z narzędziami, biblioteka. W 2009 r. zespół budynków został wpisany do rejestru zabytków.