Umowa na remont zabytkowych budynków przy Modlińskiej 257

Podpisaliśmy umowę na remont zespołu zabytkowych budynków przy ul. Modlińskiej 257. Prace przeprowadzi firma Telka Sp. z o.o. Inwestycja ma być zrealizowana w przeciągu 20 miesięcy. Koszt prac remontowych, to 7,1 mln zł.

Zespół budynków przy ul. Modlińskiej 257 powstał około roku 1913. W jego skład wchodzi trzykondygnacyjny budynek, przy którym stoją dwie parterowe oficyny. Remont będzie polegał na przebudowie budynku głównego oraz oficyn na potrzeby Centrum Lokalnego w dzielnicy Białołęka. W budynku głównym znajdzie się m.in. sala widowiskowa na ok. 50 osób, pracownia plastyczna, sale muzyki i tańca, pracownia malarska, pomieszczenia biurowe i socjalne. Oficyna południowa przeznaczona będzie na sklep, a północna na stróżówkę.

W budynkach odtworzona zostanie historyczna elewacja, elementy ozdobne na dachu w formie globów (na budynku głównym) i wazonów (na oficynach), freski na ścianach i sufitach, koszyki stalowe na kwiaty przy oknach. Zachowane będą drewniane schody i balustrada, częściowo wykorzystane zostaną posadzki z terakoty i klepka dębowa, zrekonstruowane będą dwa piece kaflowe. Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne poddane będą renowacji lub wiernemu odtworzeniu. Budynek będzie wyposażony w windę.

Do połowy lat 20. budynek główny pełnił funkcję jednorodzinnego domu mieszkalnego. Po 1927 r. zespół budynków przekazany został Siostrom Samarytankom na cele placówki opiekuńczej dla kobiet moralnie zaniedbanych, zwanej „Przystanią”. W 1938 r. zespół stał się zakładem opiekuńczym Towarzystwa Ochrony Kobiet, a w 1939 - Zakładem Wychowawczym dla Dziewcząt. W czasie II wojny światowej willa przy ul. Modlińskiej była również magazynem broni dla Armii Krajowej i schronieniem dla Żydów. Budynki przetrwały wojnę. W latach 50. XX wieku ulokowano w nich Państwowy Dom Specjalny dla przewlekle chorych, a od 1960 roku Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych. Potem budynki pełniły funkcje usługowe – działał tam sklep z narzędziami, biblioteka.

W 2009 r. zespół budynków został wpisany do rejestru zabytków. Na skutek bardzo złego stanu technicznego budynki zostały wyłączone z użytkowania.