Secesyjna willa przy Modlińskiej 257 wróciła do dawnej świetności

Na Białołęce zakończyła się przebudowa secesyjnej willi i dwóch oficyn przy ul. Modlińskiej 257 – budynków o bogatej historii, w których w tym roku zacznie działać centrum lokalne prowadzone przez Białołęcki Ośrodek Kultury. Wcześniej kompleks będzie wyposażany w niezbędny sprzęt oraz meble.

Z historią w tle

Budynki przy ul. Modlińskiej powstały w początkach XX w. i od początku wyróżniały się elegancją oraz stylem charakterystycznym dla secesji. Początkowo willa pełniła funkcję domu jednorodzinnego, lecz w późniejszych latach jej przeznaczenie zmieniało się kilkakrotnie. W okresie międzywojennym budynek stał się schronieniem dla kobiet potrzebujących pomocy – najpierw jako placówka prowadzona przez Siostry Samarytanki, później pod opieką Towarzystwa Ochrony Kobiet. W czasie II wojny światowej willa służyła jako magazyn broni dla Armii Krajowej oraz miejsce schronienia dla Żydów.

Po wojnie budynek adaptowano do funkcji opiekuńczych – najpierw jako Dom Specjalny dla przewlekle chorych, a następnie Dom Pomocy Społecznej. W kolejnych dekadach mieściły się tu także biblioteka i sklep z narzędziami. W 2009 roku obiekt wpisano do rejestru zabytków.

Kompleksowa przebudowa

Dzięki pracom, które rozpoczęły się w 2022 r., willa i oficyny przeszły gruntowną przebudowę. W budynku głównym powstała sala widowiskowa na około 50 osób, pomieszczenia na pracownie artystyczne, sale muzyczne i taneczne, a także przestrzenie biurowe i socjalne. Odtworzone zostały zdobienia elewacji, ozdoby dachowe w formie kul i waz oraz stalowe koszyki na kwiaty przy oknach. Renowacji poddano zabytkowe drewniane schody, balustrady oraz oryginalne posadzki. Odbudowano dwa piece kaflowe. Część historycznej stolarki drzwiowej - w tym drzwi wejściowe do budynku głównego - poddano renowacji a część z nich, podobnie jak okna, wiernie odtworzono. W budynkach przykrytych nową blachą wymienione zostały wszystkie instalacje. Ponadto budynek główny jest teraz wyposażony w windę, dzięki czemu spełnia współczesne standardy dostępności.

Ważnym elementem prac była konserwacja polichromii na ścianach i sufitach. Najcenniejsze z nich, przed przystąpieniem do prac budowalnych, zostały transferowane, czyli zdemontowane we fragmentach wraz z tynkiem i trafiły do specjalistycznej pracowni, gdzie poddano je renowacji, a następnie wróciły na swoje miejsce.

Kilka ocalałych fragmentów polichromii w formie „świadków” na ścianie klatki schodowej (mazerowana lamperia- namalowane usłojenie drewna) i w pomieszczeniach na pierwszym piętrze (roślinne fryzy) zostały poddane konserwacji. Pozostałą część polichromii wiernie zrekonstruowano. Łącznie prace konserwatorskie objęły około 300 m² powierzchni ścian i sufitów.

Teren otaczający budynki został obsadzony zielenią i ogrodzony ozdobnym płotkiem – wykonanym w oparciu o dokumentację archiwalną - oraz bramą od strony ul. Modlińskiej, zrekonstruowaną na podstawie zachowanych oryginalnych fragmentów, które wkomponowano w nową bramę.

Z uwagi na zabytkowy charakter obiektu prace prowadzone były pod nadzorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Roboty zrealizowała firma Telka Sp. z o.o. Ich koszt wyniósł ok. 10,9 mln zł.