Dziś odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy ul. Korotyńskiego 13. Działa ono w budynku, za którego projekt, budowę i wyposażenie odpowiedzialny był Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Dzięki zrealizowanej inwestycji powstała nowoczesna, dostępna i przyjazna mieszkańcom przestrzeń.
W obiekcie funkcjonuje już Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Dom Dziecka im. Lidii i Adama Ciołkoszów. Będzie tu także żłobek dla 150 maluchów. Miejsce ma szansę stać się sercem tej części Warszawy, integrując mieszkańców w różnym wieku i oferując im codzienne wsparcie.
Na parterze CAM jest m.in. kawiarnia ze sceną i letnim tarasem, stołówka oraz zakład fryzjerski. Piętro budynku to sale warsztatowe, pracownie tematyczne i biura dla organizacji pozarządowych. Nie zabraknie też przestrzeni rekreacyjnej – wokół obiektu powstały m.in. strefy wypoczynku, plac zabaw, siłownia plenerowa, alejki i rabaty, tworzące miejsce spotkań i integracji.
Część elewacji budynku, w której mieści się Dom Dziecka zdobi autorski mural autorstwa Marcina Czai – artysty i wykładowcy krakowskiej ASP. Mural, który nawiązuje do aktywności z dzieciństwa - sportu, kultury i nauki - wkomponował się kolorystycznie w otoczenie, ale równocześnie nadał miejscu modernistycznego charakteru.
Projekt architektoniczny Centrum, przygotowany przez pracownię XY Studio, kładł szczególny nacisk na dostępność . Zastosowano niskoprogowe wejścia, nowoczesne windy oraz przemyślaną kolorystykę wnętrz dostosowaną do potrzeb osób słabowidzących. Duże przeszklenia i świetliki dachowe zapewniają naturalne doświetlenie, a całość harmonijnie wpisuje się w otaczający krajobraz.
Zrealizowanych zostało także szereg rozwiązań ekologicznych: ścieżka dendrologiczna, zielony dach i pnącza na elewacjach, zbiornik na deszczówkę do podlewania roślin, budki lęgowe dla jerzyków, łąka kwietna i liczne nasadzenia drzew, krzewów oraz traw ozdobnych.
Inwestycja już doczekała się nagród i wyróżnień – Nagrody Architektonicznej POLITYKI wygrywając w głosowaniu Internautów oraz Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy za zastosowane w obiekcie rozwiązania sprzyjające dostępności.
Koszt budowy wyniósł 36,8 mln zł, a za realizację prac odpowiadały firmy PRK 7 Nieruchomości sp. z o.o. oraz Trakcja SA.