W samym sercu bielańskiej zieleni, tuż przy Parku Młocińskim, powstało wyjątkowe miejsce – Centrum Edukacji Ekologicznej (CEE). Jest to przestrzeń zapewniająca kontakt z naturą oraz idealne warunki do uczenia o ekologii, zmianach klimatu i środowisku naturalnym. Odrestaurowana leśniczówka, nowoczesny budynek CEE i rozległy, zielony teren czekają już na dzieci, młodzież i dorosłych – wszystkich zainteresowanych wiedzą o ekologii i przyrodzie, zwłaszcza tej leśnej.
W budynku leśniczówki organizowane będą wernisaże, wystawy przyrodnicze oraz warsztaty stolarskie. Zachowany został historyczny charakter miejsca: odrestaurowane stare okna i drzwi znalazły swoje miejsce w nowej aranżacji wnętrz. Obok leśniczówki powstał nowy, wyjątkowy budynek Centrum Edukacji Ekologicznej o powierzchni użytkowej około 1000 mkw. Wybudowany został w technologii modułowej, z wykorzystaniem naturalnych materiałów, przede wszystkim drewna. Znajdują się tu m.in.: wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa, laboratorium ekologiczne oraz biura dla edukatorów. Obiekt jest w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Zielone technologie i ekologia
Budynek CEE to przykład wykorzystania nowoczesnych, zielonych technologii. Na dachu o powierzchni około 300 m² zasadzona została roślinność tworząca siedlisko dla owadów. Zielony dach pełni także funkcję izolacji termicznej. Budynek CEE wyposażony został w odnawialne źródła energii – zamontowano tu pompy ciepła i panele fotowoltaiczne, co pozwala znacząco ograniczyć zużycie energii ze źródeł nieodnawialnych. Budynki leśniczówki i Centrum Edukacji Ekologicznej otacza bogata, przemyślana zieleń. Na terenie posadzonych zostało blisko 4000 roślin: 40 rodzimych drzew, takich jak brzozy, jarzęby i lipy, 1600 krzewów, w tym róże i ligustry, a także tysiące bylin, traw i pnączy. Tereny zielone, w tym łąki kwietne i leśne murawy, tworzą mozaikę siedlisk i zapewniają bioróżnorodność. Rozwiązania, które zostały zastosowane sprzyjają owadom zapylającym, ptakom oraz mikroorganizmom glebowym.
Woda opadowa jest w całości zatrzymywana na terenie działki dzięki zastosowaniu „suchej rzeki” i niecki infiltracyjnej. Drogi i ścieżki zaprojektowane zostały tak, by harmonijnie wpisać się między istniejące drzewa. Zastosowano przepuszczalne nawierzchnie: mineralne i trawiaste – pozwalające ograniczyć spływ powierzchniowy.
Drewniane tarasy przed budynkami zapraszają do odpoczynku i obserwacji natury. Widok na polanę i kwietne łąki sprzyja zarówno edukacji, jak i rekreacji.
Architektura w harmonii z naturą
Centrum Edukacji Ekologicznej jest wzorem nowoczesnego, zielonego projektowania miejskiego. Łączy nowoczesną architekturę z poszanowaniem przyrody i umiejętnym wykorzystaniem energii odnawialnej. Inwestycja pokazuje, że możliwe jest tworzenie funkcjonalnych obiektów miejskich w harmonii ze środowiskiem naturalnym.
Koszt projektu, budowy i wyposażenia Centrum Edukacji Ekologicznej na Młocinach wyniósł 18,4 mln zł. Inwestycję zrealizował Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta a użytkownikiem Centrum są Lasy Miejskie Warszawa.
Obiekt zaprojektowało i wybudowało konsorcjum firm – MODANTA, Cora New, ELBUD Gdańsk.
Projekt pn. „Rozbudowa istniejącej bazy dydaktycznej przy ul. Papirusów 1/3 poprzez remont leśniczówki i utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej” dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Priorytetowego 5.5 „Edukacja ekologiczna". Wartość dofinansowania: 10.651.378 zł