Budynek ekspozycyjno-hodowlany dla małp i innych zwierząt w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym

Budynek ekspozycyjno-hodowlany dla małp i innych zwierząt w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym

Inwestycja polega na zaprojektowaniu w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym nowego budynku małpiarni i przylegającego do niej terenu. Kompleks wraz z wybiegami ma powstać w miejscu istniejących budynków małpiarni, które na etapie realizacji prac budowlanych zostaną rozebrane.

Główne wejście do nowej małpiarni ma się znaleźć od strony budynku Akwarium w ZOO. Oba obiekty położone są w południowo-wschodniej części ogrodu. Małpiarnia będzie się składać m.in. z wybiegów wewnętrznych, zewnętrznych, przestrzeni dla zwiedzających oraz zaplecza. Wybiegi podzielone zostaną na trzy moduły zgodne z kontynentalnym zasięgiem występowania zamieszkałych w nich zwierząt: Ameryka Południowa, Afryka Środkowa, Azja Południowo-Wschodnia. Obiekt w tej części będzie jednokondygnacyjny.

Wewnątrz budynku powstaną wybiegi a także przestrzenie edukacyjne, w którym zamieszkiwać będą różne gatunki gadów, płazów i owadów występujące na poszczególnych kontynentach. Każda strefa geograficzna charakteryzować się będzie innym wystrojem. Jako pierwszy od wejścia usytuowany będzie wybieg „Ameryka Południowa” z kapucynkami i czepiakami. W części środkowej, na wybiegach części "Afryka" zobaczymy pawiany i koczkodany. Dalsza część budynku - "Azja"- stanie się domem dla gibonów i lutungów. W dwóch krainach - Ameryce Południowej i Azji - powstaną baseny dla tapirów i kapibar. Wystrój wszystkich wybiegów uzupełniony zostanie naturalnymi pniami drzew, konarami i wiszącymi z sufitów linami.

Zewnętrzne ekspozycje w obiekcie zostaną oddzielone od zwiedzających specjalnymi szybami. Część ogrodzenia będzie lita. Na wybiegach powstaną aranżacje roślinne, baseny oraz konstrukcje drewniane dla zwierząt.

Na parterze zaplecza małpiarni znajdą się m.in.: pomieszczenia socjalne obsługi, kuchnia dla zwierząt oraz pomieszczenie central wentylacyjnych. Pomieszczenia techniczne tj. elektryczne, węzeł cieplny, techniki basenowej, przyłącza wody i kanalizacji znajdą się na poziomie -1. Przy wyjściu z budynku zaprojektowane zostaną toalety. Budynek będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W częściach wejściowych do nowej małpiarni mają powstać duże przeszklenia zapewniające doświetlenie wnętrza. Rośliny, które znajdą się na zewnątrz oraz te rosnące wewnątrz budynku stworzą spójny kompleks zieleni. Część elewacji parteru, będzie pokryta stalowymi kratami, które zostaną obsadzone pnączami. Elewację drugiej kondygnacji pokryje strukturalny tynk w jasnych barwach.

Powierzchnia użytkowa nowego obiektu będzie kilkukrotnie większa od poprzedniego pawilonu z lat 50. i wyniesie ok 4300 m.kw. Teren jaki zajmie obiekt małpiarni to powierzchnia nieco ponad 6000 m.kw.

Środki finansowe na projekt pawilonu przewidziane są w WPF na lata 2024-2025 i wynoszą blisko 2 mln złotych.

 

 

 

  • Inwestycje realizowane
  • Inwestycje przygotowywane
  • Inwestycje zakończone