Przetarg na tunel w Wesołej

Ogłoszony został przetarg na budowę tunelu w ul. 1 Praskiego Pułku w Wesołej. Inwestycja pozwoli na bezkolizyjny przejazd przez linię kolejową i podniesie poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Termin składania ofert mija 8 maja, a wybrany wykonawca zrealizuje prace w ciągu 28 miesięcy.

Inwestycja obejmuje budowę tunelu w ciągu ul. 1 Praskiego Pułku, w którym znajdzie się jedna jezdnia z dwoma pasami ruchu, jednostronnym chodnikiem oraz ścieżką rowerową. Pojawią się wyjścia i windy prowadzące z tunelu na perony kolejowe oraz przystanek autobusowy przy ul. Okuniewskiej.

Po południowej stronie przejazdu kolejowego, na skrzyżowaniu ulic 1 Praskiego Pułku, Władysława Sikorskiego i Jana Kilińskiego powstanie rondo. Wybudowany zostanie również łącznik pomiędzy ulicami Miłą i Głowackiego.

Po północnej stronie przejazdu kolejowego znajdą się dwa ronda. Pierwsze umożliwi skomunikowanie biegnącej w tunelu ul. 1 Praskiego Pułku z osiedlem Plac Wojska Polskiego, drugie rondo powstanie po zachodniej stronie tunelu, w ul. Okuniewskiej. Pomiędzy rondami wybudowany zostanie łącznik. Przy ul. Okuniewskiej pojawią się przystanki autobusowe oraz chodniki. Po wschodniej stronie tunelu przewidziana została pętla autobusowa połączona z ul. Okuniewską.

Realizacja inwestycji możliwa jest dzięki zawartej między m.st. Warszawą a PKP PLK SA umowie regulującej zasady współpracy oraz finansowania robót związanych z budową tunelu. Dwa kolejne bezkolizyjne przejazdy przez linię kolejową nr 2 Warszawa Zachodnia-Terespol powstaną w sąsiednim Rembertowie. Będzie to wiadukt w ul. Chełmżyńskiej, który ma być gotowy pod koniec 2025 r., oraz tunel w ul. Marsa. Przetarg na budowę tunelu zostanie ogłoszony w drugiej połowie roku.