Południowy wiadukt Trasy Łazienkowskiej wkrótce będzie gotowy

Przy Parku Agrykola trwa przebudowa wiaduktów Trasy Łazienkowskiej. Pierwszy z nich - północny - został otwarty w grudniu 2022 r. Ruszyły wówczas prace przy wiadukcie południowym, który jest już niemal gotowy i przechodzi właśnie próby obciążeniowe.

Na obiekcie umieszczone zostały punkty pomiarowe. Następnie wjechało na niego sześć czteroosiowych samochodów ciężarowych obciążonych piaskiem. Każdy z pojazdów waży 32 tony. Wyniki pomiarów wraz z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie trafią do nadzoru budowlanego.

Nowy wiadukt ma zostać otwarty jeszcze w tym roku. Będą na nim wyznaczone trzy pasy ruchu w kierunku Pragi-Południe: dwa dla kierowców indywidualnych i buspas. Wiadukt południowy składa się z siedmiu trójprzęsłowych ramownic, mierzy ok. 400 metrów długości i 16 metrów szerokości. W tym tygodniu zakończyło się układanie na nim nawierzchni. Trwa montaż balustrad i barier energochłonnych. Wkrótce pojawi się też oznakowanie.

Przebudowywane wiadukty Trasy Łazienkowskiej przy Parku Agrykola powstały wraz z pozostałą częścią trasy i były użytkowane od 1974 r. Nowe obiekty są trwalsze od poprzedników i zostały wyposażone w obustronne ciągi pieszo-rowerowe, nowoczesne oświetlenie i pochylnie poprawiające dostępność Trasy Łazienkowskiej dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Inwestorem prac jest Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, wykonawcą firma SKANSKA. Termin realizacji inwestycji mija w marcu 2024 r.