Podpory i płyta nowego wiaduktu Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli gotowe

Budowa pierwszego z nowych wiaduktów Trasy Łazienkowskiej przy Parku Agrykola zmierza ku końcowi. Gotowe są już wszystkie 22 podpory oraz płyta, na której- po wykonaniu izolacji- ułożona zostanie nawierzchnia jezdni. Na powstającym wiadukcie trwa montaż dylatacji, krawężników i budowa kap chodnikowych, czyli miejsc w których pojawią się ciągi pieszo-rowerowe, bariery energochłonne i balustrady. Przełączenie ruchu na nowy wiadukt ma nastąpić w styczniu 2023 r. Rozpocznie się wówczas rozbiórka wiaduktu południowego, po którym obecnie odbywa się przejazd w obydwu kierunkach.

Długość każdego z przebudowywanych wiaduktów Trasy Łazienkowskiej wynosi blisko 400 m. Obiekty zostały wybudowane wraz z pozostałą częścią Trasy Łazienkowskiej i udostępnione do ruchu w 1974 r. Po ponad czterdziestu latach eksploatacji specjaliści z Politechniki Warszawskiej wykonali ekspertyzę stanu technicznego wiaduktów, w której rekomendowali ich rozbiórkę i odbudowę od podstaw. Wyłączenie z ruchu pierwszego z obiektów – północnego - nastąpiło pod koniec stycznia 2022 r. Po rozebraniu starej konstrukcji ruszyła budowa nowego wiaduktu, który na początku 2023 r. ma przejąć ruch w obydwu kierunkach. Umożliwi to zamknięcie i przebudowę obiektu znajdującego się po stronie południowej.

Nowe wiadukty Trasy Łazienkowskiej przy parku Agrykola będą trwalsze i zostaną wyposażone w obustronne ciągi pieszo-rowerowe, pochylnie poprawiające dostępność Trasy Łazienkowskiej dla osób z ograniczeniami ruchowymi oraz nowoczesne oświetlenie. Inwestycja potrwa do marca 2024 r.

Trwające prace przy parku Agrykola to kolejny etap konsekwentnie realizowanej w ostatnich latach przebudowy Trasy Łazienkowskiej. Dotychczas wyremontowane zostały most Łazienkowski oraz estakady i wiadukty trasy na węzłach z Wisłostradą, Wałem Miedzeszyńskim oraz na Przyczółku Grochowskim. Następna inwestycja obejmie rozbiórkę i odbudowę wiaduktów nad ul. Paryską oraz budowę ekranów akustycznych i wymianę nawierzchni jezdni w al. Stanów Zjednoczonych na odcinku od ul. Bajońskiej do ul. Międzynarodowej. Rozstrzygnęliśmy właśnie przetarg na wykonawcę tych prac. Za najkorzystniejszą uznana została oferta firmy WARBUD w wysokości ok. 88,7 mln zł. Podpisanie umowy z wybranym wykonawcą planowane jest jeszcze w tym roku. Prace potrwają 30 miesięcy. Inwestycja uzyskała dofinansowanie w kwocie 114 mln zł w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.