Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej na ostatniej prostej

Dobiegają końca prace przy budowie nowego miejsca edukacji ekologicznej warszawskich Lasów Miejskich. Na Bielanach, przy ul. Papirusów wyremontowana została leśniczówka, a tuż za nią powstał nowoczesny i energooszczędny obiekt. Z całego kompleksu będzie można skorzystać w drugiej połowie roku.

Centrum Edukacji Ekologicznej powstaje tuż przy Lesie Młocińskim. Nowy obiekt poszerzy dotychczasową bazę dydaktyczną warszawskich leśników. Z organizowanych przez nich zajęć na Bielanach skorzystają nie tylko uczniowie, ale również rodziny z dziećmi oraz wszyscy mieszkańcy troszczący się o planetę - niezależnie od wieku. Poza lekcjami o tematyce typowo leśnej będzie można tutaj dowiedzieć się także sporo o ochronie środowiska i zmianach klimatu. Uczestnicy zajęć będą mogli m.in. poznać sposoby na oszczędzanie wody, zasady kompostowania i recyklingu, a także dowiedzą się więcej o alternatywnych źródłach energii.

Prace na ukończeniu

Zakończyły się zasadnicze prace budowlane i trwają ostatnie prace wykończeniowe w budynkach przy ul. Papirusów. Na zewnątrz przy obu obiektach widać już gotowe drewniane tarasy, a także chodniki, drogę z kostki i oświetlenie.

Elewację nowego Centrum zdobią drewniane lamele, a dach pokryto roślinnością. W Centrum działają już pompy ciepła, a na dachu zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna. Budynek wyposażony został również w wentylację pozwalającą na odzysk ciepła. Wewnątrz gotowe są już wszystkie pomieszczenia, m.in. wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa z widokiem na zieleń, sala laboratoryjna, sale edukacyjne i pomieszczenia biurowe. W najbliższych miesiącach będzie trwało meblowanie oraz wyposażanie Centrum w sprzęt i pomoce edukacyjne.

Niemal gotowa jest też leśniczówka, w której będą odbywać się m.in. wernisaże, wystawy plastyczne oraz spotkania z autorami. W nowo zaaranżowaną przestrzeń wewnątrz budynku wkomponowano zdemontowane podczas remontu stare okna i drzwi, które przeszły konserwację.

Zagospodarowano też teren na zewnątrz. Tuż przy budynku Centrum powstała „klasa na świeżym powietrzu” – kamienne głazy zostały wstawione w naturalnie ukształtowaną skarpę w układzie amfiteatralnym. Na całym terenie posadzono nowe drzewa – głównie brzozy, jarzęby i lipy. Pojawiły się też pierwsze krzewy. Do końca miesiąca zostaną wykonane pozostałe nasadzenia oraz zostanie wysiana trawa. Jeszcze w marcu gotowa będzie też wewnętrzna droga częściowo z ekokraty.

Wykonawca i koszty

Za prace projektowe i budowlane odpowiada konsorcjum firm: MODANTA, Cora New oraz P.B.E. „ELBUD” Gdańsk. Koszt inwestycji to niespełna 18 mln zł. Projekt „Rozbudowa istniejącej bazy dydaktycznej przy ul. Papirusów 1/3 poprzez remont leśniczówki i utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej” dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Priorytetowego 5.5 „Edukacja ekologiczna".