sobota, 18 września 2021

Adres inwestycji: Parku Marszałka Rydza – Śmigłego
Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa
Inwestor zastępczy: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Biuro Projektowe: Jerzy Kenar
Termin zakończenia: IV kw. 2012
Termin odsłonięcia pomnika: 18 kwietnia 2013 roku

Na początku października rozpoczął się montaż Pomnika „Unity” w Parku Marszałka Rydza – Śmigłego. Pomnik został przywieziony do Warszawy z Chin w październiku 2011 roku. Pomnik „Unity” to dar Polonii z USA dla mieszkańców Warszawy. Rzeźba Kenara symbolizować ma jedność pomiędzy społecznościami Chicago i Warszawy. Rzeźba została przetransportowana z portu w Gdańsku do stolicy trzema tirami w każdym po ok 20 ton granitowych elementów. Łączna waga Pomnika szacowana jest na ok. 60 ton. Ładunek po rozładunku w porcie został przywieziony i składowany w magazynach Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. Stamtąd trafi już bezpośrednio na miejsce instalacji czyli do Parku Marszałka Edwarda Rydza – Śmigłego. Park mieści się pomiędzy ulicami Rozbrat i Książęcą a sam pomnik zostanie posadowiony w alei Księdza Stanka, u podnóża monumentalnych schodów. Lokalizacja ta została wybrana z uwagi na bardzo dobrą ekspozycje rzeźby. 18 kwietnia, odbyło się uroczyste odsłonięcie rzeźby Unity w parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego przy ul. Rozbrat. 

Koszty materiału i wykonania rzeźby UNITY spoczywają na rzeźbiarzu – Jerzym Kenarze, który otrzymał obietnicę pełnego wsparcia ze strony polonijnego komitetu. Miasto wydało na zaistalowanie rzeźby kwotę 454 000 zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na transport, budowę fundamentu pod rzeźbę, oświetlenie oraz zagospodarowanie terenu. Decyzja o postawieniu rzeźby J. Kenara w stolicy zapadła w 2010 r., w 50. rocznicę podpisania umowy pomiędzy miastami partnerskimi: Warszawą a Chicago. Granitowa plecionka autorstwa Kenara, ma średnicę ok. 11 metrów i wysokość nieco ponad 1 metr. Łączna waga rzeźby szacowana jest na ok. 60 ton. Montaż pomnika w parku Rydza-Śmigłego zakończono pod koniec 2012 roku.

W uroczystości odsłonięcia rzeźby udział wzieli: Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy oraz Jerzy Szymon Kenar, autor rzeźby. Obecni również będą Stephena D. Mulla, ambasador USA, fundatorzy rzeźby Maria i Marian Machniccy, przedstawiciele inwestora zastępczego Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta, przedstawiciele ze strony Wykonawcy oraz inni zaproszeni goście.

Jerzy Kenar jest utytułowanym rzeźbiarzem, posiadającym od lat pracownię w Chicago i dobrze znanym w środowisku polonijnym. Rzeźby Jerzego Kenara funkcjonują w przestrzeni publicznej Chicago, w licznych kościołach a także na międzynarodowym lotnisku O’Hare w Chicago.

Maj 2015

Kwiecień 2013


Październik 2012

Wizualizacja i zdjęcie

logo BIP

BIP:
Opublikowane przez: SZRM - 2 lutego 2012 godz 11:28
Ostatnia aktualizacja: kmosiolek - 29 marca 2017 godz 12:06