Szczegóły

System monitoringu wizyjnego

Adres inwestycji: ulice m.st. Warszawy
Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa
Inwestor zastępczy: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Generalny Wykonawca: Konsorcjum Alcatel & Sprint Sp. z o.o.
Biuro Projektowe: Konsorcjum Alcatel & Sprint Sp. z o.o.

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta realizował wraz z Konsorcjum Alcatel & Sprint Sp. z o.o. rozbudowę istniejącego w Warszawie systemu monitoringu wizyjnego. Dotychczasowo działający system monitoringu wizyjnego miasta został rozbudowany o kolejne kamery i nowoczesne systemy informatyczne, co sprawiło, że Warszawa może się poszczycić najlepszym monitorowaniem bezpieczeństwa wśród europejskich stolic.Drugi etap realizacji systemu monitoringu Warszawy polegał między innymi na wybudowaniu ponad 190 km sieci światłowodowej, które są wykonane w sposób zapewniający możliwość rozwoju systemu i połączenia w przyszłości budynków instytucji miejskich, jak np. Urzędy Dzielnicowe, a także na zamontowaniu ponad 200 nowych kamer.

W ramach rozbudowy systemu monitoringu wizyjnego zamontowano 154 nowe kamery w 13 dzielnicach Warszawy: Mokotów, Ursynów, Wilanów, Ochota, Praga Południe, Żoliborz, Bielany, Targówek, Białołęka, Wola, Bemowo i Śródmieście.

Aktualnie system monitoringu wizyjnego w Warszawie składa się z 439 kamer, monitorów, rejestratorów cyfrowych, operatorów, lokalnych centrów nadzoru.

System monitoringu wizyjnego m.st. Warszawy jest unikatowy w skali całej Europy – jest zintegrowany z niezależnym systemem w Metrze Warszawskim, jak również udało mu się połączyć dwa systemy: analogowy i cyfrowy. Na jednym monitorze operatorzy mogą wyświetlać obrazy z kamer z obu tych systemów.

System uzupełniono dodatkowo o opracowany specjalnie na potrzeby Warszawy, unikalny system gromadzenia danych o pracy operatorów i stanie systemu monitoringu (SAD – System Akwizycji Danych).

W ramach realizacji systemu monitoringu wizyjnego z wykorzystaniem nowo wybudowanej infrastruktury światłowodowej zainstalowano System Automatycznego Rozpoznawania Tablic Rejestracyjnych (ARTR).

ARTR służy do rozpoznawania i wyszukiwania pojazdów samochodowych identyfikowanych na podstawie numerów rejestracyjnych. System rejestruje pojazd wraz z oznaczeniem czasu i miejsca jego pobytu oraz automatycznie rozpoznaje i przypisuje numery rejestracyjne samochodu z numerami wpisanymi w systemie jako poszukiwane.

Dzisiejszy, nowoczesny system może zapewnić bezpieczeństwo nie tylko mieszkańcom stolicy, ale też turystom i kibicom, którzy licznie przybędą do naszego kraju na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej – EURO 2012. Dzięki kamerom wzmożony nadzór nad porządkiem w tym czasie będzie dużo łatwiejszy i skuteczniejszy.