Pomnik Tadeusza Kościuszki

Kościuszko w Warszawie - plakat

Pomnik Tadeusza Kościuszki

Adres inwestycji: pl. Żelaznej Bramy (Śródmieście)
Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa, Stowarzyszenie budowy Pomnika T. Kościuszki
Inwestor zastępczy: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

16 listopada 2010 roku na pl. Żelaznej Bramy został odsłonięty pierwszy w Warszawie pomnik Tadeusza Kościuszki.W uroczystości wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych, reprezentacja Banku Citi Handlowy, Stowarzyszenia Budowy Pomnika T. Kościuszki w Warszawie oraz młodzież szkolna.

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Warszawie na pl. Żelaznej Bramy przed pałacem Lubomirskich, jest kopią monumentu usytuowanego na obrzeżu parku Lafayette’a naprzeciwko Białego Domu w Waszyngtonie, autorstwa polskiego rzeźbiarza prof. Antoniego Popiela. Dzieło artysty zostało ufundowane ze składek Polonii amerykańskiej i przekazany w darze społeczeństwu Stanów Zjednoczonych 9 maja 1910 r.

Związki T. Kościuszki z Warszawą wkomponowane są w dzieje XVIII-wiecznej stolicy. To właśnie tu kształcił się w elitarnej Szkole Rycerskiej, stąd wyruszył do Paryża, a następnie do Ameryki, gdzie wsławił się w walkach o niepodległość tego kraju i otrzymał stopień wojskowy generała – brygadiera. Do zasług naczelnika dla stolicy można zaliczyć m.in. wsparcie wojskowe walk jej mieszkańców pod wodzą szewca Jana Kilińskiego, podczas w zwycięskiej bitwy warszawskiej rozegranej podczas insurekcji w dniach 17 – 18 kwietnia 1794 r., w wyniku której żołnierzy rosyjskiego zaborcy zmuszono do opuszczenia naszej stolicy. Kościuszko, po przybyciu do Warszawy, (kwaterę miał na Mokotowie), przystąpił do ufortyfikowania miasta, a następnie zorganizowania jego długotrwałej, aktywnej obrony przed wojskami pruskimi, trwającej od lipca do września 1794 roku.

  • Inwestycje realizowane
  • Inwestycje przygotowywane
  • Inwestycje zakończone