Muzeum Powstania Warszawskiego

Budynek Muzem - widok z zewnątrz

Muzeum Powstania Warszawskiego

Adres inwestycji: ul. Grzybowska 97 (Wola)
Inwestor: 
Miasto Stołeczne Warszawa
Inwestor zastępczy: 
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Generalny Wykonawca: 
PBM Południe, Mitex S.A., Nizio Design International
Biuro Projektowe: 
Studio Architektoniczne – Wojciech Obtułowicz

Muzeum Powstania Warszawskiego ma swoją siedzibę w budynkach należących niegdyś do elektrowni tramwajowej przy ul. Grzybowskiej 97. Wybudowano ją w latach 1904 – 1908 na działce znajdującej się w narożu ulic Grzybowskiej i Przyokopowej z usytuowaniem frontonu od strony ulicy Przyokopowej, w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Towarowej stanowiącej ważną arterię miejską.W październiku 2003 roku rozstrzygnięty został konkurs na projekt przebudowy elektrowni, który wygrał znany krakowski architekt Wojciech Obtułowicz. W styczniu 2004 roku, przyjęto do realizacji projekt ekspozycji, opracowany przez zespół – Mirosław Nizio, Jarosław Kłaput i Dariusz Kunowski.

Po zdemontowaniu kotłów i innych ciężkich elementów, od 5 kwietnia 2004 roku rozpoczęto prace budowlane, prowadzone pod nadzorem Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta. Równocześnie, dzięki pracy warszawskich konserwatorów zabytków, spod szaro-burego tynku wyłonił się okazały gmach stuletniej elektrowni z czerwonej klinkierowej cegły, o ciekawej przemysłowej architekturze z przełomu XIX i XX wieku.

Muzeum stanowi wielofunkcyjną, atrakcyjną placówkę, wykorzystującą najnowsze techniki multimedialne. Uroczyste otwarcie Muzeum, miało miejsce 31 lipca 2006 roku.

  • Inwestycje realizowane
  • Inwestycje przygotowywane
  • Inwestycje zakończone