Muzeum Historii Żydów Polskich

Budynek Muzeum Historii Żydów Polskich (wizualizacja)

Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Historii Żydów Polskich zlokalizowane jest na terenie dzielnicy Wola, przy ul. M. Anielewicza 6, w kwartale ulic: M. Anielewicza, L. Zamenhofa, J. Lewartowskiego i Karmelickiej. Obiekt jest nowoczesnym, multimedialnym centrum edukacji i kultury.
Inicjatorem utworzenia Muzeum Historii Żydów Polskich jest Żydowski Instytut Historyczny, który w lutym 2005 roku ogłosił międzynarodowy konkurs architektoniczny na budynek muzeum. Laureatami konkursu zostali fińscy architekci Ilmari Lahdelma i Rainer Mahlamäki. Umowa na dokumentację projektową została podpisana przez miasto stołeczne Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i firmę Arkkitehtitoimisto Lahdelma & Mahlamäki Oy we wrześniu 2006 r. We wrześniu 2009 r. podpisana została umowa na budowę muzeum z firmą Polimex – Mostostal SA.
Budynek postawiony na gruzach getta Muranowa ma geometryczną bryłę ze szkła pękniętą na dwie części. Wpisuje się w plac otoczony niskimi blokami. Nawiązuje też do bryły pomnika Bohaterów Getta. W środku budynek jest przecięty na całej długości i wysokości rozświetloną przestrzenią stworzoną przez dwie ściany krzywoliniowe.
Obiekt ma cztery kondygnacje naziemne i dwie podziemne. Całą podziemną kondygnację budynku, jedną trzecią powierzchni użytkowej, zajmuje wystawa historyczna. Na pozostałej powierzchni znajdują się sale wystaw czasowych, wielofunkcyjna sala audytoryjna, kinowa, koncertowa na 450 widzów, pomieszczenia warsztatowe Centrum Edukacyjnego, klub, restauracja, kawiarnia. Siedziba  muzeum ma 12,8 tys. m kw. powierzchni użytkowej, w tym 4,9 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej. Jest największym muzeum o tematyce żydowskiej w Europie.

PROJEKTANT
Arkkitehtitoimisto Lahdelma & Mahlamäki Oy
WYKONAWCA
Polimex – Mostostal SA
LATA REALIZACJI
2006-2012

  • Inwestycje realizowane
  • Inwestycje przygotowywane
  • Inwestycje zakończone