Krzyż papieski – Jana Pawła II

Krzyż papieski na pl. Piłsudskiego - wizualizacja

Krzyż papieski – Jana Pawła II

Adres inwestycji: Pl. Piłsudskiego (Śródmieście)
Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa
Inwestor zastępczy: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Generalny Wykonawca: Mostostal Warszawa S.A.
Zespół Projektowy: Marek Kuciński, Jerzy Mierzwiak i Natalia Wilczak

Krzyż papieski stanął w miejscu, gdzie 2 czerwca 1979 roku, podczas pielgrzymki do polski papież Jan Paweł II odprawił mszę. Wypowiedział wówczas znamienne słowa: „Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”.

Odsłonięcie pomnika miało miejsce w 20 rocznicę odzyskania wolności i 30 rocznicę papieskiej mszy. Prezydent m.st. Warszawy wypowiedziała te słowa – „My, Polacy wiemy, że obalanie komunizmu nie zaczęło się w 1989 r., ale 10 lat wcześniej, na tym placu od słów Jana Pawła II. Od dziś w tym miejscu naprzeciwko Grobu Nieznanego Żołnierza, który jest symbolem męstwa Polaków stać będzie krzyż, który jest znakiem wiary, wytrwałości i nadziei” – Po zakończeniu przemówienia Hanna Gronkiewicz – Waltz odsłoniła krzyż, a arcybiskup Kazimierz Nycz pobłogosławił go.

Krzyż wybrano w konkursie

Krzyż ma dziewięć metrów wysokości. Został wykonany z białego granitu. Zaprojektowali go Marek Kuciński, Jerzy Mierzwiak i Natalia Wilczak, którzy wygrali konkurs na projekt pomnika upamiętniającego wizytę Jana Pawła II w Polsce w 1979 roku.

  • Inwestycje realizowane
  • Inwestycje przygotowywane
  • Inwestycje zakończone