Budowa pomnika Witolda Pileckiego

Pomnik rtm. Pileckiego

Budowa pomnika Witolda Pileckiego

Inwestycja została zrealizowana w dzielnicy Żoliborz i polegała na zaprojektowaniu i budowie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego.

Projekt autorstwa rzeźbiarza Jacka Kicińskiego i architekta Rafała Stachowicza wyłoniony w konkursie ogłoszonym przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, przedstawia jasną sześcienną bryłę z granitu a ze szczeliny wyłania się rozbijając ją od środka postać rotmistrza w mundurze i rogatywce. Całokształt symbolizuje zdobycie upragnionej wolności/niepodległości. Mniejsze pęknięcia po bokach bryły to znak, że walczących o niepodległą Polskę było więcej. Pomnik usytuowany jest w pobliżu domu rotmistrza przy al. Wojska Polskiego 40, gdzie został aresztowany 19 września w 1940 r. przez hitlerowców i wywieziony do obozu Auschwitz.

Witold Pilecki – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Związku Walki Zbrojnej/Armii Krajowej, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej i ,,NIE”, człowiek o wielu tożsamościach. Jako dobrowolny więzień do KL Auschwitz zorganizował w obozie ruch oporu. Autor pierwszych raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Dzięki jego działalności świat dowiedział się o zbrodniach niemieckich. Po wojnie został wrogiem Polski Ludowej, ofiarą mordu sądowego. 15 marca 1948 roku został skazany na karę śmierci. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego (2006) oraz awansowany do stopnia pułkownika (2013). Uznany za jednego z najodważniejszych ludzi II wojny światowej. Honorowy Obywatel Miasta Stołecznego Warszawa.

WYKONAWCA PROJEKTU

„MORFES” Spółka Cywilna Rzeźba i Architektura Wnętrz Jacek Kiciński, Architekt Rafał Stachowicz

WYKONAWCA ROBÓT BUDOWLANYCH

NOBILE POLSKA Sp. z o.o. – Lider Konsorcjum, REVIBAU Sp. z o.o. Sp. k z Warszawy

LATA REALIZACJI

2016-2017

KOSZT INWESTYCJI

ok. 1,7 mln zł

  • Inwestycje realizowane
  • Inwestycje przygotowywane
  • Inwestycje zakończone