Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli

Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli

Inwestycja znajduje się na terenie dzielnicy Wola. Inicjatorką budowy Izby jest Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka Powstania Warszawskiego i przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy.

Zlokalizowany w Parku Powstańców Warszawy obiekt będzie składał się z jednokondygnacyjnych budynków: Izby Pamięci, pełniącego funkcję edukacyjno–martyrologiczną, oraz Pawilonu Wejściowego, stanowiącego zaplecze techniczne obiektu, a także z Muru Pamięci.  Zostaną na nim umieszczone tabliczki z nazwiskami ponad stu tysięcy ofiar cywilnych i wojskowych Powstania Warszawskiego oraz Rzezi Woli.

W strefie wejściowej od ul. Wolskiej, znajdzie się blok z salą edukacyjną przeznaczoną do prelekcji, wykładów, warsztatów dydaktycznych oraz wyświetlania filmów i archiwaliów. W budynku Izby zlokalizowana zostanie sala ekspozycyjna. W jej ścianach „zatopione” będą elementy wystawiennicze: dokumenty, fotografie, archiwalia. Na Mur Pamięci składa się osiem modułów. Siedem będzie nośnikami dla tabliczek z danymi ofiar, a moduł przy Pawilonie Wejściowym będzie pełnił rolę informacyjną o całym założeniu i tematyce upamiętnienia.

Izba Pamięci ma powstać do lipca 2022 roku.

WYKONAWCA

MTM Budownictwo sp. z o.o., PBO Śląsk sp. z o.o.

TERMIN REALIZACJI

10.2021 - 07.2022

KOSZT INWESTYCJI

23 mln zł