Zabytkowa willa przy ul. Modlińskiej odzyskuje dawną formę

Na Białołęce przy ul. Modlińskiej 257 trwa remont secesyjnych budynków – willi i dwóch oficyn. Po zakończeniu inwestycji w obiekcie będzie działać centrum lokalne prowadzone przez Białołęcki Ośrodek Kultury. Zanim to nastąpi trzeba dokończyć prace budowlane i wyposażyć budynki w niezbędny sprzęt oraz meble.

W willi gotowe są już ścianki działowe, posadzki betonowe oraz tynki. Montowane są okna i instalacje: elektryczna, teletechniczna i sanitarna. Trwają prace w łazienkach i przy budowie windy. Do ukończenia pozostały prace konserwatorsko-restauratorskie przy elementach dawnego wystroju - drewnianych stopniach schodów, balustradzie, drzwiach, polichromiach oraz ceramicznych posadzkach i piecach kaflowych. Wkrótce też malowane będą ściany i układane parkiety. Wiosną przed oficyny powróci niski płotek na wzór historycznego. Odtworzone zostaną również dwie ozdobne bramy od strony ul. Modlińskiej.

Centrum Lokalne Modlińska 257 będzie gotowe jeszcze w tym roku.

Historia budynku

Willa została wybudowana prawdopodobnie na początku XX wieku dla Leona Hajdzionego w duchu powściągliwej secesji. Zabytek składa się z budynku głównego i dwóch parterowych oficynek. Od 1914 do 1921 roku parter willi mieścił szkołę, pocztę oraz posterunek policji. Po 1921 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa i zaadoptowany na ośrodek "Przystań" dla młodych prostytutek. Dziewczęta po leczeniu w szpitalu św. Łazarza, trafiały na Modlińską, gdzie uczyły się ogrodnictwa, prania, gotowania, haftu, szycia i tkactwa. Dzięki nowym umiejętnością mogły wyjść z ubóstwa i uzależnień. W czasie II wojny światowej willa przy ul. Modlińskiej była również magazynem broni dla Armii Krajowej i schronieniem dla Żydów. Budynki przetrwały wojnę. W latach 50. XX wieku ulokowano w nich Państwowy Dom Specjalny dla przewlekle chorych, a od 1960 roku Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych. Potem budynki pełniły funkcje usługowe – działał tam sklep z narzędziami, biblioteka. W 2009 r. zespół budynków został wpisany do rejestru zabytków.