W Schronisku na Paluchu powstaje nowy budynek geriatrii dla psów

Od jesieni trwa budowa nowego pawilonu geriatrii dla psów w Schronisku na Paluchu im. Jana Lityńskiego. Na czas prowadzonych prac teren został szczelnie ogrodzony wyciszającymi płytami. Zapewniło to spokój i bezpieczeństwo zwierzętom mieszkającym w innych częściach schroniska. Gotowa jest już stalowa konstrukcja budynku i pierwsza część dachu. Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się montaż ścian. Budynek powstaje w systemie modułowym poprzez skręcanie elementów. To cicha i szybka technologia. Pawilon będzie gotowy w sierpniu tego roku.

Nowy budynek geriatrii zostanie przygotowany na przyjęcie ponad 70 starszych psów. Powstaną w nim gabinety weterynaryjne, sale rehabilitacyjne, sala zabiegowa oraz sale pielęgnacji i kąpieli. W oddzielnych pomieszczeniach zamieszkają suki ze szczeniętami i psy z problemami behawioralnymi. Obiekt zostanie skomunikowany łącznikiem z istniejącym w schronisku szpitalem dla psów. Wokół budynku, na trawiastych wybiegach powstaną place zabaw z urządzeniami do zabawy oraz treningu dla psów. Nie zabraknie drzew i zadaszeń chroniących zwierzęta przed słońcem oraz basenów, w których psy będą mogły się schłodzić w upalne dni.

Pawilon dla starszych psów zaprojektowano w duchu gospodarki o obiegu zamkniętym. W ramach inwestycji powstaną podziemne zbiorniki magazynujące deszczówkę przeznaczoną na potrzeby schroniska. Na dachu pojawi się zieleń, która również będzie zatrzymywać wodę opadową. Zamontowane zostaną też panele fotowoltaiczne. Budynek ogrzeje pompa ciepła.