Remont budynku „B” Szpitala Praskiego zmierza ku końcowi

Jeszcze w tym roku planowane jest zakończenie remontu i wyposażania budynku „B” Szpitala Praskiego, w którym działać ma Praskie Centrum RE-START. Parter budynku przeznaczony zostanie dla seniorów. Na pozostałych kondygnacjach znajdą się poradnie udzielające wsparcia psychologicznego, terapeutycznego i interwencyjnego dla dzieci i rodzin oraz schronisko dla osób w kryzysie bezdomności z usługami opiekuńczymi. Do placówki będzie można wejść od strony ul. Panieńskiej oraz od ul. Jasieńskiego.

Remontowany, ponadstuletni budynek był w złym stanie technicznym i wymagał szeregu niezbędnych robót budowlanych oraz konserwatorskich. Efekty tych działań są już dobrze widoczne. Prace w pierwszej kolejności objęły demontaż starych instalacji, skucie tynków, rozebranie ścian działowych i usunięcie wykładzin podłogowych. Równolegle trwało podbijanie fundamentów pozwalające na zwiększenie wysokości piwnic. Dzięki temu mogły w nich powstać dodatkowe pomieszczenia - techniczne oraz socjalne. Następnie wzmocnione lub częściowo wymienione zostały stropy oraz zamontowane trzy windy. Po tych pracach rozpoczął się montaż nowych instalacji, na ścianach pomieszczeń położono tynki a dach zyskał nowe pokrycie z blachy.

W dalszej kolejności zamontowane zostały drewniane drzwi, okna, parapety z lastryko oraz podwieszane sufity. Wyposażono także pomieszczenia węzła cieplnego i wentylatorni. Na podłogach ułożona została winylowa wykładzina. Pomalowano także ściany – zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. W obiekcie, który dzięki przebudowie ma teraz cztery niezależne wejścia, trwają już ostatnie roboty wykończeniowe.

Zabytkowy charakter obiektu wymagał przeprowadzenia prac konserwatorskich. Pozwoliły one przywrócić głównej klatce schodowej historyczną formę - z balustradami, dawną terakotą i stopniami z lastryko. Historyczny wygląd mają także balustrady zamontowane na dwóch innych klatkach schodowych. Na zewnątrz natomiast odnowiona została elewacja budynku z elementami dekoracyjnymi w formie gzymsów i opasek.

Zmienia się również otoczenie budynku. Na terenie powstają chodniki, montowane są niskie latarnie, ławeczki i kosze. Tuż przed wakacjami zakończy się malowanie ogrodzenia a niski, stalowy płot zamknie obiekt od strony kompleksu szpitalnego. Ostatnie prace będą polegały na wysianiu trawy. Po zrealizowaniu wszystkich robót rozpoczną się odbiory, a następnie budynek zostanie wyposażony w meble oraz sprzęty. Wykonawcą prac budowlanych jest firma Climamedic Sp. z o.o. Środki przewidziane na inwestycję w WPF m. st. Warszawy to ok. 55 mln zł.