Po nowej jezdni na ulicy Lazurowej

Na Bemowie trwa przebudowa ul. Lazurowej. Prace toczą się na odcinku o długości ok. 500 m pomiędzy trasą S8 a ul. Górczewską. Powstają tam dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, nowe chodniki oraz rozwiązania dla ruchu rowerowego. Na skrzyżowaniu z ul. Narwik znajdzie się przejście dla pieszych i przejazd rowerowy z sygnalizacją świetlną. Trwa także m.in. rozbudowa sieci kanalizacji deszczowej, oświetlenia ulicznego oraz budowa nowych przystanków autobusowych. Jesienią wzdłuż drogi posadzonych zostanie 95 drzew, liczne nowe krzewy oraz byliny.

W związku z prowadzonymi pracami, w środę, 21 czerwca około godziny 22.00 na ul. Lazurowej zmieni się organizacja ruchu. Kierowcy skierowani zostaną na zachodnią stronę drogi, gdzie powstała już nowa jezdnia. Przejazd ul. Lazurową pomiędzy trasą S8 a ul. Górczewską możliwy będzie tylko w jednym kierunku- z północy na południe, czyli od trasy S8 do ul. Górczewskiej. To odwrotnie niż obecnie. Przed wjazdem na rondo Radia Wolna Europa droga rozszerzy się do trzech pasów: do skrętu w lewo, jazdy prosto oraz prosto i w prawo. Zachowana będzie możliwość skrętu z ul. Lazurowej w ul. Narwik oraz wyjazd z ul. Narwik w stronę ul. Górczewskiej.

Objazd budowanej ul. Lazurowej poprowadzi ulicami Górczewską i Warszawską do łącznicy trasy S8. Na taką właśnie trasę zostaną skierowane także autobusy linii 149, 167, 220 w stronę Bemowa oraz N45 w kierunku Dworca Centralnego. Aby ominąć teren robót, kierowcy będą mogli pojechać także Górczewską, Powstańców Śląskich i Radiową do Kaliskiego.

Dzięki wprowadzanej zmianie w organizacji ruchu możliwe będzie przystąpienie do prac po wschodniej stronie drogi i wybudowanie tam drugiej z nowych jezdni. Ruch dwukierunkowy wróci na ul. Lazurową po wakacjach. Wtedy obydwie jezdnie będą już gotowe i zapewnią kierowcom po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Pozostaną jeszcze do wykonania roboty wykończeniowe oraz sadzenie roślin. Ulica ma być gotowa w listopadzie.

Rozbudowa ul. Lazurowej od ul. Górczewskiej do alei Obrońców Grodna (Trasa S8) stanowi zakończenie budowy ciągu drogowego biegnącego przez dzielnice Ursus, Włochy i Bemowo pomiędzy południową a zachodnią częścią obwodnicy Warszawy.

Inwestycja jest jednym z dwóch zadań objętych projektem pn.  „Poprawa dostępności infrastruktury sieci TEN-T w ramach węzłów drogowych dróg ekspresowych S8 i S2 w warszawskim węźle sieci bazowej TEN-T – budowa odcinków ul. Gandhi i Lazurowej”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.