Ośrodek szkolno-wychowawczy przy Koźmińskiej pięknieje

Trwają prace związane z rozbudową i modernizacją budynków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących nr 8 przy ul. Koźmińskiej 7. W obiekcie, oprócz szkoły dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, znajdzie się internat oraz Poradnia Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dzieci. Uzupełnieniem kompleksu będzie nowo wybudowana sala sportowa z zapleczem sanitarnym.

W pierwszej fazie inwestycji wykonane zostały badania archeologiczne na terenie boiska. Tuż po nich rozpoczęła się budowa sali gimnastycznej wraz z łącznikiem do budynku szkoły. Na wylanych fundamentach stanęły słupy i ściany zewnętrzne kompleksu sportowego. Równolegle przeprowadzone były prace rozbiórkowe i demontażowe w szkole i internacie, a w piwnicach obiektów odgrzybianie.

Zakończyło się już izolowanie ścian fundamentowych budynków oraz kanału technicznego na dziedzińcu. Trwa wykonywanie stropu nad salą sportową. Wewnątrz budynków prowadzone są prace murarskie przy szybach windowych, stawiane są nowe ścianki działowe oraz wymieniane stropy i posadzki. W całym obiekcie trwa układanie instalacji sanitarnych, elektrycznych oraz teletechnicznych. Na dalszym etapie będą wymieniane okna i drzwi oraz tynkowane i malowane ściany. W końcowym etapie prac elewacja budynków zostanie oczyszczona, a dach przykryje dwuwarstwowa papa.

Zmiany pojawią się także przed kompleksem. Ośrodek zyska nowe boisko i plac zabaw, a teren zielony zostanie podzielony na dwie strefy: edukacyjną i odpoczynku. Na zewnątrz pojawią się również m.in.: szumiąca rabata, strefa motyli czy ptasie obserwatorium. Chodniki i parkingi pokryje nawierzchnia z kostki. Na niej staną kosze, ławki oraz donice z roślinnością. Teren zostanie na nowo ogrodzony i oświetlony latarniami LED.

Obiekt będzie dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami. W budynku szkoły zamontowane zostaną dwie specjalistyczne windy. Przy schodach, od strony wejścia głównego zostanie wybudowana pochylnia, a w łączniku przy internacie powstanie podnośnik. Ostatnim etapem prac będzie wyposażenie kompleksu w meble i sprzęt.

Szkoła ma być gotowa w 2025 r. Środki w budżecie miasta przeznaczone na rozbudowę i modernizację ośrodka wynoszą 44,1 mln zł. Inwestycja uzyskała dofinansowanie w kwocie 30 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.