Na finiszu prace w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym na Żoliborzu

Dobiega końca modernizacja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. J. Ch. Paska 10. W budynku wymienione zostały okna i drzwi oraz pokrycie dachu, a także instalacje: elektryczne, sanitarne i kanalizacyjne. Zmienił się także układ pomieszczeń i powstało nowe wejście z podnośnikiem, co pozwoliło rozdzielić internat od szkoły i część gastronomicznej. Ściany budynku i dach zostały ocieplone, zainstalowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, a obiekt podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. W ośrodku zamontowana została także winda dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a przy wejściu od dziedzińca postała rampa.

W pomieszczeniach dydaktycznych i użytkowych pojawiły się nowe, drewniane podłogi, a na korytarzach i w łazienkach gres. Sala gimnastyczna zyskała specjalistyczną nawierzchnię sportową. Zamontowane zostały także systemy: automatycznego otwierania drzwi, monitoringu, kontroli dostępu, oddymiania oraz instalacje: wideodomofonowa, multimedialna. Ośrodek wyposażono w nową kuchnię wraz z zapleczem i stołówką.

Zmieniło się także otoczenie budynku. Nawierzchnia boisk do piłki nożnej i do koszykówki została wymieniona na nowoczesną i bezpieczną. Nowe urządzenia pojawiły się na placu zabaw dla dzieci, a na terenie rekreacyjnym zamontowane są stoły do gry w tenisa stołowego oraz siłownia terenowa. Dodatkowo wokół obiektu stanęły kosze, ławki i stojaki rowerowe oraz zamontowane zostało energooszczędne oświetlenie ledowe. Ciągi komunikacyjne i parkingi zyskały brukową nawierzchnię, a teren ośrodka jest otoczony nowym ogrodzeniem.

Trwa budowa wiat parkingowych, których dachy pokryte zostaną panelami fotowoltaicznymi. Wkrótce na terenie sadzone będą krzewy oraz wysiewana trawa.

Wykonawcą prac jest firma ARCUS TECHNOLOGIE Sp. z o.o. Ich koszt to ok. 18,5 mln złotych. Inwestycja jest finansowana przez m.st. Warszawa oraz PFRON.

W najbliższych miesiącach zmodernizowany budynek będzie wyposażany w meble, sprzęt dydaktyczny i sportowy oraz multimedia.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 9 ma rozpocząć działalność w nowoczesnym, dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynku z początkiem nowego roku szkolnego. Do ośrodka będzie można wjechać z dwóch stron - od ul. J. Ch. Paska i od ul. H. Dembińskiego.