Kończy się budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej

Na Ochocie przy ul. Korotyńskiego 13 dobiegają końca prace związane z budową Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. W nowo powstałym budynku działać będą: centrum aktywności międzypokoleniowej, środowiskowy dom pomocy dla osób z niepełnosprawnościami, placówka opiekuńczo-wychowawcza oraz żłobek.

Ostatnie trwające prace związane są z budową chodników, drogi z kostki oraz sadzeniem zieleni i zakończą się w tym miesiącu. Następnie ruszą odbiory, po których budynek będzie wyposażany w meble i sprzęt. Uruchomienie pierwszych aktywności w nowym obiekcie planowane jest jeszcze w tym roku.

Budynek CAM ma dwa piętra i jest częściowo podpiwniczony. Na pierwszym piętrze znajdują się obszerne tarasy zabezpieczone szklanymi balustradami oraz zielony dach nad częścią, w której będzie działał żłobek. Elewacja wykończona jest wysokiej jakości panelami, tynkiem oraz okładziną z płytek ceramicznych. Wszystkie strefy budynku są spójne kolorystycznie oraz dobrze doświetlone dzięki zastosowanym przeszkleniom i świetlikom dachowym.

Obiekt zajmujący łącznie powierzchnię nieco ponad 2500 m kw., został w sposób szczególny dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dostęp do budynku i komunikacja jest przyjazna dla osób poruszających się na wózkach. Progi wejściowe są niskie, gniazdka elektryczne umieszczono na wysokości 1 metra, a wjazd na piętro umożliwiają trzy specjalistyczne windy. Również kolorystyka wnętrz dostosowana została do potrzeb osób słabowidzących.

Dla kogo?

Część budynku przeznaczona na Centrum Aktywności Międzypokoleniowej zaprojektowana została jako miejsce spotkań i aktywizacji osób w różnym wieku. Wejście główne, znajdujące się w środkowej części budynku, jest dostępne z dwóch stron – północnej i południowej. Na parterze będą działać: recepcja, pomieszczenia administracyjne, kawiarnia oraz stołówka z zapleczem kuchennym. Na piętrze powstaną sale warsztatowe, sale aktywności ruchowej, pracownie (komputerowa, plastyczna, terapii) oraz przestrzeń biurowa przeznaczona dla organizacji pozarządowych.

Środowiskowy dom dla osób z niepełnosprawnościami znajdzie się na piętrze w zachodnim skrzydle budynku. Powstają tam sale terapii zajęciowej, grupowej i indywidualnej, a także sala klubowa oraz pracownia kulinarna. Klatka schodowa i winda prowadzące do tej strefy wybudowane zostały od wewnętrznej strony dziedzińca.

Placówka opiekuńczo-wychowawcza będzie przeznaczona dla 14 osób w wieku od 10 do 18 lat oraz dwójki ich opiekunów. Wejście do placówki znajduje się od strony dziedzińca, a pomieszczenia zajmują parter w zachodniej części budynku. Wychowankowie placówki będą mieszkać w siedmiu pokojach (dwa z nich dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami), połączonych wspólnym salonem, jadalnią i kuchnią. W tej części powstały też łazienki i dwa pokoje dla opiekunów.

Żłobek zlokalizowany jest po przeciwnej - wschodniej stronie budynku - i przeznaczony będzie dla 150 dzieci w wieku od 12 do 36 miesięcy. Obszerny hol z miejscem na wózki łączy się z tu szatniami. Wszystkie sale mają bezpośrednie wyjście na bezpieczny, ogrodzony plac zabaw. Każda z sześciu sal ma dostosowane do potrzeb maluchów łazienki. Dodatkowo powstała jedna dla wszystkich grup sala do zabaw ruchowych.

Co na terenie?

Teren CAM to trzy strefy: od strony północnej część parkowa łącząca się z istniejącym parkiem „Forty Korotyńskiego”, od strony wschodniej ogrodzony plac zabaw przeznaczony dla żłobka, a od strony wewnętrznego dziedzińca teren na aktywność międzypokoleniową, gdzie powstały rabaty, tarasy słoneczne, siłownia terenowa, boisko do gry w bule, piaskownica i bujaki dla najmłodszych oraz ławki. Ta terenie stanęły ławki i kosze na śmieci oraz zamontowane zostało oświetlenie LED. Jest także zbiornik na deszczówkę, która będzie służyła do podlewania terenu w okresach suszy.

Na placu głównym - patio - rozpoczynać się będzie ścieżka dendrologiczna opisująca gatunki drzew. Na całym terenie CAM trwa sadzenie 80 drzew, ok. 500 krzewów oraz dużych grup traw ozdobnych. Wśród posadzonych drzew 11 najciekawszych zostanie oznaczonych imiennymi tabliczkami np. „dąb Henryk” czy „jabłoń Halina”. Wzdłuż alejek, przy budynku i na tarasach postawione zostały donice. Zieleń pojawiła się także na części dachu m.in. nad żłobkiem, a niektóre ściany porosną zasadzone już pnącza. W ten sposób budynek wraz z otoczeniem wtopi się w okoliczny park.

Prace wykonuje firma PRK 7 Nieruchomości sp. z o.o. i Trakcja SA. W Wieloletniej Prognozie Finansowej m.st. Warszawy na realizację inwestycji przeznaczona jest kwota 39 608 039 zł. Umowa na budowę CAM podpisana została we wrześniu 2021 r. Projektantem jest xystudio s.c. F.Domaszczyński, M.Nowosielska, D.Sibińska.