piątek, 24 maj 2019

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013

Kończy się już budowa pierwszego i długo oczekiwanego muzeum po prawej stronie Wisły. Praska placówka Muzeum Historycznego dzięki temu ma szansę stać się centrum wiedzy o tej części miasta, miejscem gromadzenia pamiątek, ośrodkiem działań kulturalnych i edukacyjnych. Jego powstanie ma także istotne znaczenie dla harmonijnego rozwoju miasta i jego mieszkańców.

Projekt Muzeum Warszawskiej Pragi, związany z adaptacją na funkcje kulturalne zabytkowego zespołu obiektów przy ul. Targowej 50/52, wpisuje się w podjęte przez miasto i dzielnicę projekty rewitalizacyjne. Muzeum Warszawskiej Pragi jest już coraz bliżej oddania budynku przyszłemu Użytkownikowi. Prezydent stolicy wraz z przedstawicielami mediów i instytucji realizujących projekt wizytowała  budowę placówki. Prace wykończeniowe prowadzone przez Wykonawcę firmę Mostostal potrwają do końca czerwca. Po tym terminie rozpoczną się odbiory przeprowadzone przez inspektorów ze Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta oraz służby zewnętrzne (tj. PINB, sanepid, ppoż.). Po odbiorach Muzeum Warszawy zacznie się urządzać w nowej siedzibie oraz rozpocznie się etap instalowania wystaw muzealnych.

Cały kompleks przy ul. Targowej 50/52 należy do najstarszych domów murowanych na Pradze. Renowacja zespołu zabytkowego obejmowała przywrócenie elewacjom zabytkowym cech budowli XIX-wiecznych, wyeksponowanie drewnianej galerii, zastosowanie odpowiednich do czasu powstania budynków sposobów krycia dachów, zachowanie charakteru podwórka oraz zachowanie wskazanych elementów oryginalnych we wnętrzach, jak np. polichromie w oficynie.W obiektach przy ul. Targowej znajdował się dawny żydowski dom modlitwy, na ścianach sal modlitw zachowały się fragmenty malowideł przedstawiające Żydów modlących się pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie i Grób Racheli w Betlejem. Sale modlitewni wraz z zachowanymi polichromiami są zabytkiem unikatowym w skali Warszawy i województwa mazowieckiego. Zachowana modlitewnia ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania Muzeum Warszawskiej Pragi. Jest cennym źródłem do badania kolorystyki malowideł w warszawskich domach modlitwy, znanych wyłącznie z czarno-białych fotografii. Już w tej chwili jest jednym ze stałych punktów tras wycieczek realizowanych szlakiem judaików. Znajdujące się na posesji przy ul. Targowej 50/52 trzy frontowe kamienice (należące do najstarszych zachowanych na Pradze) oficyna w podwórzu z unikatowymi polichromiami w domu modlitewni oraz brukowane podwórze zostały wpisane do rejestru zabytków i należą do najcenniejszych obiektów dziedzictwa materialnego Pragi.

Ciekawostki z budowy:

W trakcie robót budowlanych natrafiono na liczne trudności podczas prowadzonych robót: 

  • Podbijanie ścian i fundamentów budynku A (ok. 2,5 m poniżej istniejącego poziomu posadowienia) i budynku B (od 1,0  do 2,0 m) 
  • Trudna do przewidzenia jakość materiałów użytych kiedyś do budowy (dopiero po zdjęciu podłóg, tynków okazywało się jaki jest materiał)
  • Bardzo zła jakość tych materiałów i nie do przewidzenia wcześniej konieczność ich wymiany
  • Odkrycie nieznanych, zabytkowych piwnic tuż przy budynku Modlitewni spowodowało zmianę sposobu wzmocnienia konstrukcji budynku Modlitewni (wcześniej stały na nich pawilony bazaru)
  • W budynku A wyburzono wszystkie ściany wewnętrzne, zdemontowano stare drewniane stropy, które zastąpiono żelbetowymi słupami  i stropami
  • W budynku B stropy drewniane zdemontowano i wykonano stropy żelbetowe na belkach stalowych

Nietypowe materiały

Specjalna technologia kroplówek ze środkiem chemicznym do  wzmacniania ceglanych ścian pod malowidłami

Specjalne kotwy chemiczne do kutwienia tynku na których są malowidła ze ścianami murowanymi

Ciekawostka

Przy podbijaniu ścian i fundamentów budynku A wydobyto wiadrami prawie tyle m³ ziemi z gruzem ile wynosi całkowita kubatura części nadziemnej budynku Modlitewni.

 Zwycięzcą konkursu i laureatem I nagrody została pracownia 137KILO ARCHITEKCI – PROJEKTANCI JAN SUKIENNIK, laureatem II nagrody pracownia KIPP Projekt Sp. z o.o., laureatem III nagrody TEMPORA S.A., natomiast wyróżnienia otrzymały pracownie – ARCHISTUDIO Sp. z o.o. PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA oraz JAZ+ ARCHITEKCI Żmijewski, Jaworski, Masse S.C.

Czerwiec 2014

bip-45

BIP:
Opublikowane przez: Izabela Czarnota - 11 czerwca 2014 godz 8:39
Ostatnia aktualizacja: - 11 czerwca 2014 godz 8:39