środa, 27 października 2021

I. Informacje o inwestycji

Zadanie inwestycyjne pn.: „Budowa wybiegu dla panter śnieżnych w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym”.

Adres Inwestycji: ul. Ratuszowa 1/3, dz. nr ew. 5 w obrębie 4-15-01, 03-461 Warszawa – Praga-Północ.

Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa

Inwestor zastępczy: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

Wykonawca robót: ŁUNIBUD Spółka Jawna Łuniewski z Warszawy

Dokumentacja projektowa i przetargowa: APS 97 Bartosz Kozłowski z Piaseczna

Źródła finansowania: Miasto Stołeczne Warszawa

II. Przebieg realizacji

W dniu 17 sierpnia 2017 r. odbył się briefing prasowy, podczas którego zaprezentowano nowy wybieg dla panter śnieżnych. Inwestycję nadzorował Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.
Nowe lokum dla Irbisów zlokalizowane jest przy alei głównej, w sąsiedztwie lwów i tygrysów. Pierwszym nowym mieszkańcem warszawskiego ogrodu zoologicznego jest dwuletni samiec Irbisa śnieżnego – Jamir, który oswaja się jeszcze z nową sypialnią i wybiegiem. Jego koleżanka o imieniu Ayana już niedługo dołączy do mieszkańców ZOO.

czerwiec 2017

marzec 2017

* panter śnieżnych (irbisów) jeszcze nie możemy podziwiać w ZOO ponieważ wybieg dla tych pięknych „kotów” jest w trakcie budowy. Warszawski Ogród Zoologiczny ma jednak innego nowego mieszkańca – MANULA, małego drapieżnego ssaka z rodziny kotowatych.

grudzień 2016

listopad 2016

  • 11 października 2016 roku na budowie odbyło sie spotkanie, na którym została zaakceptowana przez Projektanta oraz Użytkownika próbka sztucznych skał.
  • 13 kwietnia 2016 roku rozpoczęto roboty budowlane.

  • 6 kwietnia 2016 roku SZRM podpisał umowę z firmą ŁUNIBUD Spółka jawna Łuniewski na realizację zadania inwestycyjnego pn.: ,,Budowa wybiegu dla panter śnieżnych w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym.
  • 25 listopada 2015 roku Decyzja Nr 300/2015 – zatwierdzenie projektu budowlanego oraz udzielenie pozwolenia na budowę.
  • 25 listopada 2015 roku Decyzja Nr 299/2015 – udzielająca pozwolenia na rozbiórkę klatek panter śnieżnych.
  • 29 października 2015 roku Decyzja Nr 2258N/15 – Stołeczny Konserwator Zabytków zezwala SZRM na prowadzenie prac polegających na budowie wybiegu dla panter.
  • 28 kwietnia 2015 roku SZRM podpisał umowę z firmą APS 97 Bartosz Kozłowski na opracowanie dokumentacji projektowej i przetargowej na budowę obiektu – wybieg dla panter śnieżnych w ramach zadania inwestycyjnego pn.: ,,Budowa wybiegu dla panter śnieżnych w Miejskim ogrodzie Zoologicznym” wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego.

III. Zakres prac budowlanych

Roboty budowlane polegające na wykonaniu wybiegu dla panter śnieżnych wraz z budynkiem i zagospodarowaniem terenu, nawiązującym do skalnego krajobrazu naturalnych siedlisk irbisów, obejmą:

– rozbiórkę istniejącej klatki dla panter śnieżnych z drewnianym domkiem schronem oraz donicy kamiennej,

– budowę nowego budynku dla panter śnieżnych z dwoma wybiegami zewnętrznymi wraz z zagospodarowaniem terenu,

– wykonanie instalacji elektrycznej, odgromowej, centralnego ogrzewania, wodnej (woda zimna i ciepła – przepływowy podgrzewacz wody), kanalizacyjnej, wentylacji mechanicznej, nawadniania i spustu wody ze zbiorników wodnych,

– zagospodarowanie terenu,

– zieleń nawiązującą do naturalnych siedlisk panter.

IV. Opis obiektu

Idea projektu wybiegu zakłada przeniesienie naturalnego środowiska życia zwierząt na teren wybiegu w Warszawskim ZOO. Pantery śnieżne w okresie letnim występują w terenie górzystym. Wraz z nastaniem zimy przenoszą się w niższe partie terenu, porośnięte lasem. Rozmieszczenie stref krajobrazowych podyktowane jest sąsiedztwem zadrzewień i skał na terenach przyległych. Od strony południowej rozciąga się krajobraz leśny. Stanowi on zacienione miejsce dla zwiedzających. Drzewa znajdujące się wewnątrz wybiegu dają cień panterom. Środkowa część wybiegu to strefa przejściowa krajobrazu trawiastego. Przechodzi z krajobrazu leśnego delikatnie w krajobraz skalisty, stanowiący ostatnia strefę krajobrazową. W wybiegach zaprojektowano wolierę, która pozwala na swobodne oglądanie zwierząt. Dystans między wybiegiem, a obserwatorem w miejscach siatki wynosi 1,5 m. Do miejsc widokowych na wybiegi, zapewniono bezprogowy dojazd dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.

Pantery śnieżne Eter i Fala (Wrzesień 2011)

logo BIP

BIP:
Opublikowane przez: Barbara Dżugaj - 30 września 2016 godz 12:26
Ostatnia aktualizacja: szrm - 5 stycznia 2018 godz 13:25